Bezrobocie w strefie euro nie spada. Wśród młodych aż 23,3 proc.

sxc.huBezrobocie w strefie euro utrzymało się na poziomie 11,6 proc.

Stopa bezrobocia w strefie euro w maju, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 11,6 proc. wobec 11,6 proc. w poprzednim miesiącu, po korekcie - poinformował Eurostat, urząd statystyczny Unii Europejskiej. Wśród osób do 25. roku życia bezrobocie wyniosło aż 23,3 proc.

Analitycy spodziewali się, że stopa bezrobocia utrzyma się na poziomie 11,7 proc., przed korektą. Przeciętna stopa bezrobocia w 28 krajach UE wyniosła 10,3 proc. wobec 10,4 proc. poprzednio. Najwyższa była w Hiszpanii - 25,1 proc., a najniższa w Austrii - 4,7 proc. Największe bezrobocie wśród osób poniżej 25 roku życia utrzymuje się w Hiszpanii - 54 proc. i Włoszech - 43 proc.

Konieczne większe wsparcie

- Choć poziom bezrobocia w Europie nadal powoli spada, to jednak najnowsze analizy kwartalne Komisji pokazują, że w perspektywie długoterminowej stopa bezrobocia wciąż rośnie, a sytuacja gospodarstw domowych o małych dochodach wcale nie jest lepsza. Choć mamy do czynienia z niewielką poprawą jeśli chodzi o liczbę bezrobotnych, to jednak nadal wielu ludzi jej nie odczuło - powiedział unijny komisarz ds. zatrudnienia i spraw społecznych Laszlo Andor. Podkreślił, że państwa członkowskie muszą mocniej wspierać tworzenie miejsc pracy i intensywniej walczyć ze społecznym wykluczeniem, m.in. poprzez aktywną politykę dotyczącą rynku pracy oraz zwiększenie inwestycji społecznych, szczególnie skierowanych do ludzi młodych. - Tylko wtedy będziemy mogli mówić o prawdziwej poprawie funkcjonowania europejskiej gospodarki, jeśli każdego miesiąca będą powstawały setki tysięcy nowych miejsc pracy; zrobimy dzięki temu znaczący postęp w kierunku osiągnięcia celu, jakim jest 75-procentowy poziom zatrudnienia - oświadczył Andor. W Polsce stopa bezrobocia wyniosła 9,6 proc. wobec 9,7 proc. w kwietniu - podał Eurostat.

Autor: pp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu

Pozostałe wiadomości