Bezrobocie w Niemczech: wynik lepszy niż prognozowany

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24 Biznes i ŚwiatBezrobocie w Niemczech mniejsze niż prognozowano

Bezrobocie w Niemczech spadło znacznie bardziej niż oczekiwano. W styczniu liczba osób bez pracy spadła o 28 tys., a analitycy spodziewali się spadku o 5 tys. Stopa bezrobocia wyniosła 6,8 proc. Bez pracy pozostaje 2,93 mln Niemców.

Stopa bezrobocia w Niemczech w styczniu 2014 r. (po uwzględnieniu czynników sezonowych) wyniosła 6,8 proc. wobec 6,8 proc. miesiąc wcześniej, po korekcie - poinformował Federalny Urząd Pracy. Analitycy oczekiwali, że stopa bezrobocia wyniesie 6,9 proc. Tyle wynosiła przed korektą. Liczba osób poszukujących pracy spadła w styczniu o 28 tys. (po uwzględnieniu czynników sezonowych) podczas gdy poprzednio spadła o 19 tys., po korekcie. Analitycy spodziewali się tu spadku o 5 tys. Liczba osób bezrobotnych wyniosła w styczniu po uwzględnieniu czynników sezonowych 2,93 mln. Bez uwzględniania czynników sezonowych było to 3,136 mln wobec 2,873 mln poprzednio - podał urząd pracy. Stopa bezrobocia wyniosła tu 7,3 proc. wobec 6,7 proc. w poprzednim miesiącu.

Bezrobocie spadło o 16 tys. w zachodnich Niemczech i o 12 tys. w landach wschodnich.

Bundesbank przewiduje, że w najbliższych miesiącach niemiecka gospodarka, wspierana przez ożywienie w strefie euro, zdecydowanie przyśpieszy.

Przedsiębiorcy zadowoleni

Indeks Ifo, wskaźnik obrazujący nastroje niemieckich przedsiębiorców, jest na najwyższym poziomie od 2,5 roku. Firmy korzystają przede wszystkim na wzmocnieniu popytu wewnętrznego oraz handlu zagranicznego. - Niemieckie firmy mogą spodziewać się zwiększenia rentowności. Poprawa sytuacji na rynku pracy wynika z pozytywnych efektów niemieckich reform strukturalnych wdrożonych przed kryzysem. Przyczyniły się one do stworzenia bardziej bardziej elastycznego rynku pracy, który nie jest dotknięty cyklicznymi wahaniami - komentuje Annalisa Piazza, strateg rynków finansowych z Newedge Group. Większe zatrudnienie to także efekt cieplejszej niż zwykle zimy, co ma znaczenie szczególnie w branży budowlanej.

Autor: ToL/Klim/kwoj / Źródło: Bloomberg

Źródło zdjęcia głównego: Wikipedia (CC BY SA 3.0) | Thomas Wolf