Najnowsze

Bezrobocie w Italii bije rekordy. "To porażka rządu"

Najnowsze

 
wikipedia-Diliff-CC-BY-SATuryści nie uzdrowili włoskiej gospodarki

Stopa bezrobocia we Włoszech wzrosła w listopadzie, do nienotowanego od 37 lat, poziomu 12,7 procent - informuje tamtejszy urząd statystyczny. Bez pracy jest ponad 40 proc. młodzieży. Nadal najtrudniej o pracę w Hiszpanii, jest tam bez niej aż 26,7 proc. społeczeństwa.

Ostanie optymistyczne dane na temat ożywienia gospodarczego we Włoszech i Unii Europejskiej pozostają bez wpływu na włoski rynek pracy.

Zdaniem Reutersa, najnowsze statystki dotyczące bezrobocia pokazują, że polityka gospodarcza rządu koalicyjnego Enrico Letta okazuje się nieskuteczna.

Niechlubne rekordy

Jak podał włoski urząd statystyczny ISTAT w listopadzie stopa bezrobocia wzrosła do 12,7 proc. W październiku wynosiło ono 12,5 proc. Tym samym wskaźnik ten wskoczył na najwyższy poziom od 37 lat. Bezrobocie wśród młodzieży w wieku 15-24 lat osiągnęło nigdy nienotowany poziom 41,6 proc. - miesiąc wcześniej było to 41,4 proc.

W listopadzie rzesza bezrobotnych, w porównaniu do okresu analogicznego w 2012 roku, wzrosła o 448 tysięcy osób.

Będzie tylko lepiej?

Analitycy pytani przez Reutersa twierdzą, że dane z Włoch są niepokojące. Ale ich zdaniem sytuacja w najbliższym czasie powinna zacząć się poprawiać.

Problemem może być jednak brak porozumienia w rządzie. Lewicowo-prawicowa koalicja nie może dogadać się w sprawie koniecznych reform i metod pobudzenia wzrostu gospodarczego.

Ekonomiści twierdzą, że największym wyzwaniem dla gabinetu Enrico Letty jest zwiększenie zatrudnienia zwłaszcza wśród kobiet, młodych i osób starszych.

Stopy dla eurolandu bez zmian

Dane na temat bezrobocia opublikował także Eurostat. W strefie euro bezrobocie pozostaje bez zmian i wynosi 12,1 proc. - tak samo jak miesiąc wcześniej. Bez zmian pozostaje również stopa bezrobocia w 28 krajach Unii Europejskiej, na koniec listopada ub.r. wynosiła ona 10,9 proc. Według Eurostatu w Polsce stopa bezrobocia, w tym samym okresie, wynosiła 10,2 proc.

Autor: rf//gry / Źródło: reuters, pap

Źródło zdjęcia głównego: wikipedia-Diliff-CC-BY-SA

Pozostałe wiadomości