Bezrobocie w Hiszpanii minimalnie w dół

Najnowsze


Liczba bezrobotnych w maju w Hiszpanii spadła o 0,63 proc. w porównaniu do kwietnia tego roku. To drugi miesiąc z rzędu kiedy spada liczba osób pozostających bez pracy w tym kraju.

Jak poinformowało Hiszpańskie Ministerstwo Pracy w maju liczba bezrobotnych wyniosła 4,71 mln osób, a jeszcze w marcu bez pracy było 4,75 mln osób. Jednak w ujęciu rocznym liczba osób pozostających bez pracy wzrosła o ponad 500 tysięcy osób. Stopa bezrobocia w Hiszpanii jest najwyższa w strefie euro i wynosi według ostatnich danych 24,3%.

"Druga faza recesji"

Według danych hiszpańskiego ministerstwa pracy liczba bezrobotnych mężczyzn w maju w porównaniu do kwietnia tego roku spadła o 1,17 proc., zaś wśród kobiet o 0,10 proc. Zmniejszyła się o 2,08 proc w maju w porównaniu do kwietnia liczba Hiszpanów poniżej 25 roku życia pozastających bez pracy. - Znajdujemy się w drugiej fazie recesji, która nawet jeśli nie jest tak brutalna i głęboka jak pierwsza dalej wywiera negatywny wpływ na zatrudnienie - powiedziała sekretarz ds. zatrudnienia w Ministerstwie Pracy, Engracia Hidalgo.

Hiszpański rząd realizuje szereg reform rynku pracy, aby zmniejszyć bezrobocie. Dotyczą one m.in. cieć wydatków socjalnych, zamrożenia podwyżek płac. Decyzje te wywołały prostesty związków zawodowych.

Autor: km/fac / Źródło: Bloomberg, BBC,tvn24.pl