Najnowsze

Bezrobocie w górę. Dane o sprzedaży rozczarowują

Najnowsze


13,2 proc. wyniosła w grudniu 2013 roku stopa bezrobocia - podał Główny Urząd Statystyczny, potwierdzając jednocześnie wcześniejsze szacunki Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. To 0,2 pkt. proc. więcej niż w listopadzie ubiegłego roku.

Według GUS liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy na koniec grudnia wyniosła ponad 2 mln 157 tys. osób.

Mniej ofert pracy

"W grudniu pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 46,3 tys. ofert pracy. W listopadzie było to 55,7 tys. ofert, a przed rokiem 35,7 tys. ofert. W końcu grudnia urzędy pracy dysponowały ofertami pracy dla 30,6 tys. osób" - podał GUS.

Z danych danych GUS wynika również, że do urzędów pracy w ciągu miesiąca zgłosiło się 230,2 tys. osób. W listopadzie 2013 roku było to 229,8 tys. osób, a przed rokiem 244,1 tys. osób.

Wzrost w sprzedaży

Obroty w handlu detalicznym niewyrównane sezonowo w grudniu 2013 roku wzrosły o 6,6 proc. rok do roku wobec wzrostu o 6,1 proc. w listopadzie - podaje GUS. Po wyrównaniu sezonowym wzrosły o 4,4 proc. rdr po wzroście o 4,8 proc. miesiąc wcześniej.

Natomiast sprzedaż detaliczna w grudniu wzrosła o 5,8 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2012 roku, a mdm wzrosła o 17,3 proc. - podał GUS. To realny wzrost o 5,9 proc. rdr. Według prognoz ekonomistów wskaźnik ten w grudniu rdr miał wzrosnąć o 6,8 proc., a mdm wzrosła o 18,9 proc.

Według danych GUS sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych w grudniu wzrosła o 10,3 proc. rdr, a mdm spadła o 3,4 proc. Natomiast sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw hurtowych w grudniu wzrosła o 7,2 proc. rdr, a mdm spadła o 3,8 proc.

"Nowe zamówienia w przemyśle w grudniu spadły w ujęciu rdr o 3,0 proc., po spadku o 2,7 proc. w poprzednim miesiącu. Natomiast w ujęciu miesięcznym zamówienia spadły o 10,9 proc. w porównaniu ze spadkiem o 10,0 proc. w poprzednim miesiącu" - informuje GUS.

Zmiany w przemyśle

Według danych zaprezentowanych przez GUS nowe zamówienia w przemyśle na eksport w grudniu w ujęciu rdr wzrosły o 1,4 proc., po wzroście o 8,0 proc. w poprzednim miesiącu. Natomiast nowe zamówienia na eksport w ujęciu miesięcznym spadły o 13,9 proc. Przed miesiącem, zamówienia na eksport spadły o 3,6 proc. mdm.

 Czesław Grzesiak, wiceprezes Tesco Polska: Kalendarz w grudniu nie był korzystny dla sprzedaży
Czesław Grzesiak, wiceprezes Tesco Polska: Kalendarz w grudniu nie był korzystny dla sprzedażyTVN24 BiS

Autor: msz//gry / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości