Bezrobocie w eurolandzie największe od dekady

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Największe bezrobocie w Europie jest w Hiszpanii

- Stopa bezrobocia w strefie euro wzrosła w kwietniu 2009 roku z 8,9 do 9,2 proc. - poinformował we wtorek Eurostat, agencja statystyczna Unii Europejskiej. W Polsce, wg metodologii Eurostatu, stopa bezrobocia wyniosła 7,8 proc. wobec 7,7 proc. w marcu.

W kwietniu na europejskim rynku pracy przybyło 556 tys. bezrobotnych, w tym w strefie euro o 396 tys. Tym samym stopa bezrobocia w eurolandzie sięgnęła najwyższego poziomu od września 1999 roku.

Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia na poziomie 9,1 proc. Przeciętna stopa bezrobocia w 27 krajach UE wyniosła 8,6 proc., wobec 8,4 proc. poprzednio. Szacuje się, że bez pracy w UE jest już prawie 21 mln Europejczyków, a w strefie euro 14,6 mln osób.

Niemal co piąty Hiszpan nie pracuje

Najwyższą stopę bezrobocia zanotowano po raz kolejny w Hiszpanii: 18,1 proc. i na Łotwie: 17,4 proc., a najniższą w Holandii: 3,0 proc.

Polskie bezrobocie oszacowano na 7,8 wobec 7,7 proc. w marcu. Według Głównego Urzędu Statystycznego bezrobocie w kwietniu spadło z 11,2 do 11 proc. Eurostat liczy je jednak według innej metody - na podstawie wywiadów BAEL (Badanie Aktywności Ekonomicznej Ludności - red.), które uwzględnia również szarą strefę. GUS natomiast opiera się na danych z urzędów pracy.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24