Bezrobocie w dół, ropa w górę

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huRopa zyska na zmniejszeniu bezrobocia?

Ropa naftowa drożeje na giełdzie paliw w Nowym Jorku podczas tej sesji z powodu poprawy w gospodarce USA. Według maklerów może to wpłynąć na wzrost zapotrzebowania na paliwa.

Baryłka lekkiej słodkiej ropy West Texas Intermediate, w dostawach na grudzień, drożeje rano czasu europejskiego na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku o 60 centów do 81,16 USD.

Bezrobocie w dół

Departament Pracy USA poinformował w czwartek, że liczba osób ubiegających się po raz pierwszy o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu spadła w USA o 23 tys. wobec poprzedniego tygodnia i wyniosła 452 tys. Ekonomiści z Wall Street spodziewali się, że liczba nowych bezrobotnych wyniesie 455 tys. wobec 475 tys. poprzednio.

Liczba bezrobotnych kontynuujących pobieranie zasiłku spadła zaś o 9 tys. i wyniosła 4,441 mln w tygodniu, który skończył się 9 października. Analitycy spodziewali się 4,420 mln osób.

Wsparcie dla cen ropy?

Amerykański indeks wyprzedzający koniunktury wzrósł we wrześniu o 0,3 proc. - podała w czwartek Conference Board. Analitycy spodziewali się we wrześniu wzrostu tego wskaźnika właśnie o 0,3 proc.

- W krótkiej perspektywie dobre dane makro powinny stanowić wsparcie dla cen ropy - mówi Tetsu Emori, ekonomista Astmax Ltd. w Tokio. - Teraz inwestorzy nie zwracają tak uwagi na fundamenty, ale na to co dzieje się na rynku finansowym i na kursy walut - dodaje.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu