Bezrobocie takie samo

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24W urzędach pracy zarejestrowanych jest ponad 1,7 mln osób

Bezrobocie w listopadzie nie będzie różnić się znacząco od tego z października, podała wiceminister pracy. W ubiegłym miesiącu odsetek pozostających bez zatrudnienia wynosił 11,3 proc.

Jedną z podstawowych cech polskiego rynku pracy jest sezonowość. Oznacza to, że w miesiącach rozpoczynających i kończących rok wzrasta bezrobocie, zaś w miesiącach pozostałych znacznie spada, co wiąże się m.in. z rozpoczynaniem prac sezonowych w budownictwie, rolnictwie i turystyce - tłumaczyła wiceminister pracy i polityki społecznej Czesława Ostrowska.

Jak jednak dodała wiceminister, od 2006 roku obserwujemy zmiany w tym zakresie. - Wzrost poziomu bezrobocia odnotowany został tylko w grudniu 2006 i styczniu 2007 r. Podobnie będzie teraz - zapowiedziała wiceminister.

Oficjalne szacunki poziomu bezrobocia w listopadzie ministerstwo poda na początku grudnia. Dokładne dane za listopad poda GUS w III dekadzie grudnia.

Pod koniec października najwyższe bezrobocie zanotowano w województwach warmińsko-mazurskim - 18,8 proc. - i zachodniopomorskim - 16,2 proc. Najmniejsze bezrobocie występuje w Wielkopolsce - 7,9 proc. i Małopolsce - 8,7 proc.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24