Bezrobocie spada. W maju wyniosło 13,5 proc.

TVN24 Biznes

tvn24MPiPS: stopa bezrobocia w maju wyniosła 13,5 proc.

Stopa bezrobocia w maju wyniosła 13,5 proc. wobec 14,0 proc. w kwietniu - poinformowało w czwartek w komunikacie ministerstwo pracy. Tym samym liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy zmniejszyła się o ponad 78 tys. To aż o 20 tys. więcej niż przed rokiem.

Z informacji ministerstwa wynika, że w urzędach pracy w końcu maja zarejestrowanych było 2 mln 177,5 tys. osób bezrobotnych. W ciągu miesiąca ich liczba spadła o 78,2 tys. (o 3,5 proc.).

"Sytuacja poprawiła się we wszystkich województwach. Najsilniejszą poprawę odnotowano w województwie opolskim (o 5,2 proc., czyli 2,9 tys. osób), warmińsko-mazurskim (o 4,6 proc., czyli o 5,4 tys. osób), zachodniopomorskim (o 4,6 proc., czyli o 5,2 tys. osób) i lubuskim (o 4,4 proc., czyli o 2,8 tys. osób)" - czytamy w komunikacie resortu.

Coraz szybciej

Ministerstwo poinformowało, że z miesiąca na miesiąc tempo spadku bezrobocia jest większe. "Na uwagę zasługuje również fakt, że tempo spadku w maju br., po raz pierwszy było silniejsze od odnotowanego w analogicznym okresie ub. roku, wówczas to bowiem liczba bezrobotnych spadła o 2,8 proc. (o 58,7 tys. osób). Oznacza to, że spadek w maju br. był o prawie 20 tys. wyższy niż przed rokiem" - głosi komunikat.

"Stopa bezrobocia rejestrowanego (na podstawie liczby pracujących z końca kwietnia br.) wyniosła w maju 13,5 proc. W porównaniu do kwietnia spadła o 0,5 punktu procentowego. W tym samym okresie ubiegłego roku (maj 2012 - kwiecień 2012) odnotowano spadek bezrobocia o 0,3 pkt (z 12,9 proc. do 12,6 proc.). Zatem po raz pierwszy w bieżącym roku spadek natężenia bezrobocia był silniejszy od spadku odnotowanego w analogicznym okresie ub. roku" - informuje ministerstwo.

Prace sezonowe

Z sygnałów otrzymanych z urzędów pracy wynika, że do obniżenia się bezrobocia przyczyniło się rozpoczęcie prac sezonowych - m.in. turystyce, budownictwie, przy zbiorach owoców. - Sytuacja na rynku pracy byłaby jeszcze trudniejsza, gdyby nie uwolnienie w tym roku dodatkowych środków Funduszu Pracy. W tym roku mamy o 1,2 mld zł więcej niż przed rokiem. Cały czas monitorujemy sytuacje. Jeśli będzie potrzeba, wystąpimy do ministra finansów o więcej środków na wsparcie osób bezrobotnych - powiedział minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

Autor: mn/ja / Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24