Bezrobocie spada szybko, czy bardzo szybko?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Coraz więcej Polaków może znaleźć pracę

Resort pracy szacuje, że w czerwcu bezrobocie w Polsce spadło do 12,4 procent. Natomiast Instytut BIEC prognozuje, że w kolejnych miesiącach bezrobocie będzie spadać wolniej niż ostatnio.

Wiceminister pracy Halina Olendzka stwierdziła, że bezrobocie w czerwcu br. spadło do 12,4 proc. z 13 proc. zanotowanych w maju. Podtrzymała też swoją wcześniejszą prognozę, że na koniec roku może to być mniej niż 10 proc.

W końcu maja Olendzka prognozowała, że bezrobocie w czerwcu spadnie do 12,5-12,6 proc. Ostateczne dane o bezrobociu w czerwcu poda Główny Urząd Statystyczny w trzeciej dekadzie lipca.

Według ostatnich danych GUS bezrobocie w maju spadło do 13 proc. z 13,7 proc. w kwietniu. Liczba bezrobotnych w końcu maja 2007 r. wyniosła 1.985,1 tys. osób i była niższa niż w kwietniu o 118 tys. osób (o 5,6 proc.) oraz niższa o 597,9 tys. (o 23,1 proc.) niż przed rokiem.

Natomiast Instytut BIEC poinformował, że szacowany przez jego ekspertów Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o zmianach wielkości zatrudnienia i stopie bezrobocia, nieznacznie obniżył się w czerwcu. Według BIEC sugeruje to wolniejszy spadek bezrobocia w przyszłości.

- Jest to kolejny z rzędu jego (wskaźnika) spadek, który trwa już od dłuższego czasu, choć w ostatnim miesiącu nie był tak dynamiczny, jak na początku roku. Oznacza to utrzymywanie się pozytywnych tendencji na rynku pracy w najbliższych miesiącach, jednak stopa bezrobocia będzie spadać najprawdopodobniej nieco wolniej - napisali analitycy BIEC.

Źródło: PAP, APTN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24