Bezrobocie spada nadal, ale wolniej

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24O pracę wcale nie jest trudno...

Bezrobocie w listopadzie spadło do 11,2 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. W ciągu roku ubyło ponad pół miliona bezrobotnych.

Spadek bezrobocia wyraźnie hamuje: w październiku spadło ono o 0,3 punktu procentowego, teraz tylko o 0,1 punktu. Ale i tak bezrobotnych ubywa: jeszcze we wrześniu bez pracy było 11,6 procent ludności zawodowo czynnej, w październiku - 11,3 proc.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w końcu listopada 1 mln 719,4 tys. osób, czyli o 1,5 tysiąca osób niż przed miesiącem. W stosunku do liczby bezrobotnych zarejestrowanych przed rokiem było to o 567,8 tys. osób. Przed dwoma tygodniami ministerstwo pracy prognozowało, że listopadowy wskaźnik pozostanie na poziomie października i wyniesie 11,3 procent.

W Wielkopolsce jest najmniej bezrobotnych Najwyższe bezrobocie utrzymuje się nadal w województwach: warmińsko-mazurskim (18,7 proc.), zachodniopomorskim (16,3 proc.), kujawsko-pomorskim (14,9 proc.) oraz świętokrzyskim (14,6 proc.). Najniższe bezrobocie odnotowały województwa: wielkopolskie (7,9 proc.), małopolskie (8,8 proc.) oraz mazowieckie (9,1 proc.). W stosunku do listopada ubiegłego roku stopa bezrobocia obniżyła się we wszystkich województwach.

Młodzi nie mają lekko na rynku pracy Do urzędów pracy w ciągu miesiąca zgłosiło się 227,9 tys. osób poszukujących zatrudnienia. Było wśród nich 189,3 tysięcy nowo zarejestrowanych, ale w tej grupie 83,1 procent już kiedyś w statystykach bezrobocia występowało - i pracę znalazło tylko na jakiś czas. Natomiast 27,5 proc. stanowiły osoby dotychczas niepracujące.

Osoby do 24 roku życia stanowiły 34,3 proc. ogólnej liczby nowo zarejestrowanych. Jedynie 1,4 proc. w ogólnej liczbie nowych rejestracji to osoby zwolnione przez pracodawców z przyczyn dotyczących zakładu pracy.

Spośród osób nowo zarejestrowanych jako bezrobotne 41,5 proc. to mieszkańcy wsi.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Polskie Radio

Źródło zdjęcia głównego: TVN24