Bezrobocie skoczyło w styczniu

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESBezrobocie skoczyło w styczniu

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej szacuje, że stopa bezrobocia w styczniu wzrosła do 12,8 proc. z 11,9 proc. w grudniu 2009 roku - powiedziała dziennikarzom w czwartek szefowa resortu Jolanta Fedak. W styczniu przybyło prawie 160 tys. bezrobotnych.

- Szacujemy, że stopa bezrobocia wzrosła do 12,8 proc. W zeszłym roku w tym okresie był wzrost o 1 pkt proc., więc w porównaniu do zeszłego roku jest to trochę lepszy wynik - powiedziała.

- Wzrost ma głównie charakter sezonowy. Z dalszymi ocenami trzeba poczekać do wiosny - dodała.

Po kilku miesiącach umiarkowanego wzrostu stopa bezrobocia skoczyła już wyraźnie w grudniu do 11,9 procent, czyli o 0,5 punktu procentowego w porównaniu z listopadem. W styczniu bezrobocie gwałtownie wzrosło także dlatego, bo bezrobotni masowo rejestrowali się w urzędach pracy. Miało to związek z podniesieniem od 1 stycznia zasiłku o 142 zł.

Z danych resortu pracy wynika, że liczba bezrobotnych w styczniu 2010 roku wyniosła 2.052,5 tys. osób.

"W porównaniu do końca grudnia 2009 roku wzrosła o 159,9 tys. osób" - napisano w komunikacie ministerstwa.

Z danych ministerstwa wynika też, że w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosła liczba wolnych miejsc pracy.

"Liczba wolnych miejsc pracy i wolnych miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w styczniu 2010 roku (na podstawie meldunków wojewódzkich urzędów pracy) wyniosła 59,4 tys. i w porównaniu do grudnia 2009 roku wzrosła o 18 tys. czyli o 43,5 proc." - napisano.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES