Bezrobocie lekko w dół, sprzedaż detaliczna rośnie

Najnowsze

TVN24 Biznes i ŚwiatGdzie szukać pracy?

Stopa bezrobocia w lutym wyniosła 13,9 proc., czyli o 0,1 proc. mniej niż w styczniu - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny. Najwyższe bezrobocie utrzymywało się nadal w województwie warmińsko-mazurskim, a najniższe - w wielkopolskim. GUS podał też, że sprzedaż detaliczna wzrosła w lutym 7 proc. rok do roku.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy w końcu lutego wyniosła 2 mln 255,9 tys. osób i była niższa niż przed miesiącem o 4,8 tys. osób. W stosunku do liczby bezrobotnych zarejestrowanych przed rokiem było to mniej o 80,8 tys. Najwyższe bezrobocie utrzymywało się nadal w województwach: warmińsko-mazurskim (22,3 proc.), kujawsko-pomorskim (18,8 proc.) i zachodniopomorskim (18,5 proc.), a najniższe: w wielkopolskim (10 proc.), mazowieckim (11,4 proc.) oraz śląskim (11,7 proc.).

Większe w kilku rejonach

Jak poinformował GUS, w stosunku do stycznia br. bezrobocie zwiększyło się w pięciu województwach: łódzkim (o 0,5 pkt proc.), kujawsko-pomorskim i wielkopolskim (wzrost po 0,2 pkt proc.) oraz mazowieckim i pomorskim (po 0,1 pkt proc.). W województwach małopolskim i podkarpackim bezrobocie nie zmieniło się wobec stycznia. Największy spadek liczby bezrobotnych nastąpił w województwach: lubuskim i zachodniopomorskim (po 1,4 pkt proc.), opolskim (o 1,3 pkt proc.), podlaskim (o 0,9 pkt proc.) i warmińsko-mazurskim (o 0,7 pkt proc.). W porównaniu z lutym ub.r. stopa bezrobocia spadła w piętnastu województwach, najbardziej w wielkopolskim (o 7,6 pkt proc.), dolnośląskim (o 7,1 pkt proc.), lubuskim (o 6 pkt proc.), opolskim (o 5,7 pkt proc.), pomorskim (o 5,5 pkt proc.) i zachodniopomorskim (o 5,3 pkt proc.). Tylko w województwie świętokrzyskim liczba bezrobotnych wzrosła (o 1 pkt proc.).

Zwolnienia i oferty pracy

Według GUS na koniec lutego 250 zakładów pracy zadeklarowało zwolnienie w najbliższym czasie 23,9 tys. pracowników, w tym z sektora publicznego 3,1 tys. osób. Przed rokiem było to odpowiednio: 442 zakładów, 34,3 tys. pracowników, w tym 6,5 tys. z sektora publicznego. GUS poinformował ponadto, że na koniec lutego pracodawcy zgłosili do urzędów pracy 97,4 tys. ofert pracy wobec 76,2 tys. przed miesiącem i 82,8 tys. przed rokiem. W końcu lutego urzędy pracy dysponowały ofertami pracy dla 56,2 tys. osób. Z danych GUS wynika, że wydajność pracy w przemyśle w okresie styczeń-luty wzrosła o 4,3 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2013 roku przy większym o 0,4 proc. zatrudnieniu i wzroście przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia brutto o 3,8 proc.

GUS podał też, że w 2013 roku powstało 502,4 tys. nowych miejsc pracy, a zlikwidowano 347,1 tys. miejsc. Ogólna liczba wykazanych wolnych miejsc pracy na koniec ubiegłego roku wynosiła 39,2 tys wobec 45,6 tys na koniec III kw.

Sprzedaż

Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła o 7,0 proc. rdr. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna w lutym rdr wzrosła o 6,2 proc., a mdm spadła o 1,4 proc.

Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw handlowych w lutym wzrosła o 6,8 proc. rdr, a mdm wzrosła o 1,1 proc. - podał GUS. Sprzedaż hurtowa przedsiębiorstw hurtowych w lutym wzrosła o 4,0 proc. rdr, a mdm spadła o 1,2 proc.

Zamówienia

Nowe zamówienia w przemyśle w lutym wzrosły rok do roku o 12,5 proc., po wzroście o 6,5 proc. w poprzednim miesiącu - podał GUS. W ujęciu miesięcznym zamówienia spadły o 4,7 proc. w porównaniu ze wzrostem o 28,2 proc. w poprzednim miesiącu. Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.

Nowe zamówienia w przemyśle na eksport w lutym wzrosły rok do roku o 20,1 proc., po wzroście o 5,8 proc. w poprzednim miesiącu - podał GUS.

Nowe zamówienia na eksport w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,9 proc. Przed miesiącem, zamówienia na eksport wzrosły o 27,4 proc. mdm. Wskaźnik nowych zamówień w przemyśle pokazuje rozwój popytu na wyroby i usługi. Służy on do oceny przyszłej produkcji.

Będzie lepiej

Jak podkreślił w TVN24 Biznes i Świat Rafał Sadoch, ekonomista Plus Banku, "ten spadek o 0,1 proc. dla wielu może wydawać się minimalny". - Ale on jest bardzo dobrą informacją. Świadczy o postępującej poprawie na rynku pracy. Przez ostatnie sześć lat w lutym zawsze stopa bezrobocia rosła. To jest miesiąc, w którym prace sezonowe wygasają, zatem pracy jest coraz mniej - ocenił Sadoch. I dodał: - Jeżeli w lutym ta stopa bezrobocia spadła, to nie tylko że ona spadła po raz pierwszy od sześciu lat, ale oznacza to również, że w ujęciu rocznym stopa bezrobocia obniżyła się już o 0,5 pkt. proc. - W lutym ubiegłego roku wynosiła 14,4 proc., w lutym tego roku 13,9 proc. Jest to już znacząca poprawa - powiedział ekonomista. Do września na pewno stopa bezrobocia będzie spadać. Pytanie, co będzie się działo pod koniec roku. Widać, że ożywienie gospodarcze postępuje.

Sadoch: Spadek bezrobocia to bardzo dobra informacjaTVN24 Biznes i Świat

Konsumpcja kluczowa

Analityk Banku Gospodarstwa Krajowego Piotr Dmitrowski ocenił, że "dane GUS potwierdzają poprawę poziomu konsumpcji gospodarstw domowych na początku bieżącego roku". Jego zdaniem "na uwagę zasługuje wysoka dynamika sprzedaży samochodów". "Pozytywną niespodzianką" Dmitrowski nazywa dane dotyczące bezrobocia.

- Należy podkreślić, że w lutym ze względu na negatywny wpływ czynników o charakterze sezonowym miesięczne spadki stopy bezrobocia zdarzają się niezwykle rzadko (poprzednio w 2008 roku) i są symptomem wyraźnej poprawy kondycji rynku pracy - podkreślił.

Z kolei główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek podkreśliła, że "wzrost sprzedaży detalicznej w lutym o 7 proc. rok do roku jest najwyższy od maja 2012 r.". - Luty był kolejnym miesiącem pozytywnych informacji z rynku pracy. Stopa bezrobocia nie wzrosła, jak to było zazwyczaj w latach poprzednich o tej porze roku, ale wręcz spadła w stosunku do stycznia. Liczba bezrobotnych zmniejszyła się o blisko 5 tys. osób, a od marca bezrobotnych powinno ubywać jeszcze szybciej w związku z rozpoczęciem prac sezonowych. Na koniec roku stopa bezrobocia ma szansę znaleźć się w przedziale 12,5 proc. - 13 proc. - powiedziała Kurtek.

Autor: mn//gry / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24