Bezrobocie lekko w dół

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24Lekki spadek bezrobocia w lipcu

Stopa bezrobocia spadła w lipcu do 11,7 proc. wobec 11,8 proc. w czerwcu – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Takiego poziomy spodziewało się w swoich prognozach ministerstwo pracy.

Liczba zarejestrowanych bezrobotnych w końcu lipca wyniosła 1 863 200, czyli była niższa o 20,1 tys. (1,1 proc.) niż przed miesiącem. W ujęciu rocznym wzrost wyniósł 50,4 tys. (1,1%).

GUS podał tez, że stopa bezrobocia liczona wg Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) wyniosła w II kwartale 9,5 proc. wobec 10,0 proc. w I kwartale. Metoda ta opiera się na wywiadach wśród Polaków i uwzględnia też część szarej strefy, podczas gdy tradycyjna metoda opiera się na danych z urzędów pracy.

Trudny cel

Dane podane przez GUS potwierdzają prognozy ministerstw pracy. Na początku lipca resort poinformował, że poziom bezrobocia w lipcu lekko spadnie wobec czerwca i wyniesie 11,7 proc.. Projekt budżetu 2012 przewiduje, że stopa bezrobocia na koniec tego roku wyniesie 10,9 proc, zaś na koniec przyszłego roku - 10,0 proc. Jednak w tym tygodniu minister pracy i polityki społecznej, Jolanta Fedak powiedziała,że trudno będzie na koniec roku osiągnąć zapisany w budżecie spadek bezrobocia poniżej 11,0 proc. na koniec br.

Źródło: PAP, ISB

Źródło zdjęcia głównego: TVN24