Bezrobocie będzie maleć

TVN24 Biznes

Aktualizacja:
TVN24Stopa bezrobocia w strefie euro jest najwyższa od 12 lat

Bezrobocie w czerwcu 2010 roku - według metodologii Eurostatu - wyniosło w Polsce 9,6 proc. wobec 9,7 proc. w maju i 8,1 proc. w czerwcu 2009 roku - podał Eurostat. W strefie euro bezrobocie w czerwcu się nie zmieniło i jest najwyższe od 12 lat, a w Polsce będzie już maleć - twierdzą analitycy.

Według metodologii GUS, stopa bezrobocia w czerwcu wyniosła 11,6 proc. Jednak według metodologii Eurostatu, Polska ma niższe bezrobocie niż strefa euro. Stopa bezrobocia w strefie euro w czerwcu 2010 roku - po uwzględnieniu czynników sezonowych - wyniosła 10,0 proc., wobec również 10,0 proc. w maju.

10,0 proc. to najwyższy poziom na jakim znalazła się stopa bezrobocia w strefie euro od 12 lat. Analitycy spodziewali się stopy bezrobocia właśnie na poziomie 10,0 proc.

Bardzo dobre prognozy

Prognozy dla rynku pracy w Polsce są bardzo dobre. W lipcu Wskaźnik Rynku Pracy (WRP), informujący z wyprzedzeniem o zmianach w wielkości bezrobocia, kolejny miesiąc z rzędu maleje. Oznacza to, że nie powinno dochodzić do wzrostu bezrobocia w najbliższych miesiącach, a czynniki sezonowe sprzyjać będą jego obniżaniu - podało w piątek ośrodek analityczny Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC).

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24