Bezcenny Wawel wart 4 mld zł

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huZamek na Wawelu najcenniejszy w Krakowie

Wawel to zdecydowanie najcenniejszy zabytek Krakowa. Nie chodzi jednak tylko o wartość symboliczną, kulturową czy zainteresowanie turystów. Wawel jest najdroższą powierzchnią miejską. Jego wartość rynkową oszacowano na 4 mld złotych. Z pierwszego takiego typu badania wynika, że cały Kraków wart jest 309 mld zł.

Właśnie na tyle została oszacowana wartość wszystkich nieruchomości, zarówno prywatnych jak i państwowych czy komunalnych, położonych na obszarze całego miasta. Pierwsze w Polsce tego typu badanie przeprowadził Instytut Analiz Monitor Rynku Nieruchomości (MRN) na zlecenie "Dziennika Polskiego". Wynika z niego, że najcenniejszym segmentem rynku o wartości 115 mld zł są mieszkania, a wartość krakowskich domów to 22 mld zł. Zdecydowanie najdroższym obiektem jest jednak Wawel.

W wypadku Wawelu analizy są jedynie próbą rynkowego ujęcia materialnej wartości substancji zabytkowej, nie odnoszą się do wartości symbolicznej, która jest bezcenna Maja Bogdani, IA MRN

Wawel droższy niż cały krakowski przemysł

Sam Wawel to 4 mld zł. Obiekty zgromadzone na wzgórzu wawelskim, w tym najcenniejsze: zamek i katedra, warte są - zdaniem Mai Bogdani, rzeczoznawcy IA MRN - tyle, ile łącznie wszystkie krakowskie hotele lub wszystkie obiekty biurowe oraz znacznie więcej niż cały krakowski przemysł. - Jednak w wypadku Wawelu moje analizy są jedynie próbą rynkowego ujęcia materialnej wartości substancji zabytkowej, nie odnoszą się do wartości symbolicznej, która jest bezcenna - mówiła "Dziennikowi Polskiemu" Maja Bogdani.

Łączna wartość wszystkich krakowskich obiektów zabytkowych wynosi - według Mai Bogdani - ok. 25 mld zł. To kapitał, który rok w rok generuje wielkie dochody dla miasta. Krakowskie zabytki przyciągają turystów, a ci zostawiają tu konkretne kwoty. Tylko w ubiegłym roku zostawili 2,6 mld zł. A każdy milion gości powoduje powstanie 15 tys. nowych miejsc pracy.

Zabytki cenniejsze od hoteli

Kraków ma rynek hotelowy, uznawany za jeden z największych w kraju. Liczy on w sumie 123 hotele, w tym osiem pięciogwiazdkowych. Poza nimi funkcjonuje baza noclegowa, licząca 381 obiektów, takich jak: hostele, apartamenty, pokoje gościnne, domy pielgrzymkowo-wycieczkowe i zajazdy. Według szacunków eksperta rynku hotelowego Marii Noworól, wartość tych wszystkich budynków wynosi 3,3 mld zł, a najdroższym hotelem jest pięciogwiazdkowy Sheraton, oszacowany na blisko 186 mln zł.

Wartość rynku komercyjnego ekspert tego rynku Jarosław Zygmunt oszacował na 15,6 mld zł. Najdroższą powierzchnią handlową w przeliczeniu na metr kwadratowy o łącznej wartości 2 mld zł jest krakowskie Stare Miasto. Najdroższe sklepy usytuowane są wzdłuż historycznego traktu królewskiego (Floriańska, Rynek Główny, Grodzka a ponadto Szewska). Natomiast wszystkie nowoczesne centra handlowo-usługowo-handlowe są warte w sumie 3,7 mld zł.

Drogie biura

Powierzchnią biurową Kraków ustępuje tylko Warszawie. Rynek biurowy w tym mieście o łącznej powierzchni 350 tys. metrów kwadratowych wyceniany jest przez analityka Jarosława Czerskiego na 3,9 mld zł. Najdroższy biurowiec został sprzedany w 2007 roku za 240 mln zł. Najwyższe czynsze sięgają 18 euro za metr kw. netto w biurowcach GTC przy ul. Armii Krajowej i one też uznawane są za najcenniejsze obiekty tego typu.

Największą wartość spośród wszystkich nieruchomości w Krakowie stanowi rynek mieszkaniowy. Obecnie w Krakowie znajduje się w nim 320 tys. lokali mieszkalnych. Najdroższe mieszkanie w tym mieście zostało sprzedane za 3,5 mln zł, a średnia cena mieszkania wynosi 299 tys. zł - wyliczył ekspert rynku mieszkaniowego Piotr Krochmal. Wartość krakowskich domów, których jest 10-krotnie mniej niż mieszkań, to 22 mld zł.

Najcenniejszy a wręcz bezcenny

Cała miejska infrastruktura komunalna, taka jak m.in. drogi, mosty, wiadukty, sieci, ujęcia wody, oczyszczalnie, składowiska została oszacowana przez analityków Jarosława Czerskiego i Piotra Mikę na 44 mld zł. Wartość obiektów kultury, nauki i oświaty wynosi w sumie blisko 19 mld zł. Najcenniejszy obiekt kultury w Krakowie to Teatr Słowackiego wart 500 mln zł. Najcenniejszym obiektem nauki jest nowy Kampus Uniwersytetu Jagiellońskiego, który jest szacowany na 970 mln zł.

Jak poinformował we wtorek prezes MRN Krzysztof Bartuś, szacunki przeprowadził zespół 12 analityków na podstawie wieloletnich informacji o rynku nieruchomości, a także informacji o zasobach udostępnionych przez Urząd Miasta Krakowa. Prawdziwą gwiazdą został Wawel. - Jest najcenniejszy, wręcz bezcenny dla kultury polskiej. Podobnie jak inne skarby narodowe jest niesprzedawalny, ale można określić jego wartość na podstawie informacji o podobnych obiektach na świecie - zaznaczył Bartuś.

Wawel na zdjęciach lotniczych

Źródło: "Dziennik Polski", PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu