Bez przełomu ws. embarga na wieprzowinę. Unia pozwie Rosję?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24W związku z wykryciem na Litwie przypadków afrykańskiego pomoru świń Rosja wstrzymała import wieprzowiny z całej Unii Europejskiej

Przełomu nie ma, rozmowy toczą się dalej - tak negocjacje z Rosjanami w sprawie zniesienia embarga na import unijnej wieprzowiny podsumował rzecznik Komisji Europejskiej ds. rolnictwa Roger Waite. Wcześniej informował o tym polski minister rolnictwa Stanisław Kalemba.

W związku z wykryciem na Litwie przypadków afrykańskiego pomoru świń Rosja wstrzymała import wieprzowiny z całej Unii Europejskiej.

Bez przełomu

Polski minister rolnictwa przypomniał na środowej konferencji prasowej, że we wtorek w Wilnie odbyło się nieformalne spotkanie UE-Rosja, w którym uczestniczył m.in. polski Główny Lekarz Weterynarii Janusz Związek. - Dzisiaj nie ma przełomu w tych relacjach (UE-Rosja - red.), rozmowy są bardzo trudne. Nie doszło do wiążących ustaleń - dodał. Kalemba poinformował, że w środę w Brukseli odbędzie się spotkanie attache ds. rolnictwa w sprawie rosyjskiego embarga. - Sytuacja jest bardzo trudna dla Polski - mówił. Szef resortu rolnictwa zapewnił, że Polska jest wolna od ASF (ASF - African Swine Fever - afrykański pomór świń). - Prowadzimy badania na dzikach (przenoszą tę chorobę - PAP) szczególnie intensywne w rejonie przygranicznym w województwach: podlaskim, lubelskim, podkarpackim i warmińsko-mazurskim. Informacje na bieżąco są przekazywane do służb weterynaryjnych Rosji - dodał. Kalemba ocenił, że służby rosyjskie "pozytywnie oceniają" te działania.

Minister przypomniał, że problem embarga oraz pojawienie się przypadków ASF na terytorium Unii będzie omawiane na posiedzeniu europejskiej rady ministrów rolnictwa w poniedziałek 17 lutego.

Komisja pozwie Rosję? "Takiej propozycji nie ma na stole"

- Nie było wyraźnego rezultatu wczoraj, rozmowy i kontakty są kontynuowane - przyznał rzecznik Komisji Europejskiej ds. rolnictwa Roger Waite. Niewykluczone jednak, że w związku z brakiem efektów dotychczasowych rozmów z Rosją, w najbliższych dniach komisarz UE ds. zdrowia Tonio Borg może podjąć jakieś kroki.

Unijne źródła w rozmowie z PAP podkreślały, że za wcześnie jest mówić np. o pozwaniu Rosji przed Światową Organizację Handlu (WTO), której Rosja jest członkiem od sierpnia 2012 r., i że takiej propozycji nie ma "na stole", ale że generalnie nie można tego wykluczyć. Podkreślono, że decyzja o krokach wobec Rosji jest "polityczna".

Niebezpieczny wirus

Niebezpieczny dla trzody chlewnej wirus afrykańskiego pomoru świń wykryto 24 stycznia na Litwie przy granicy z Białorusią. Rosja 29 stycznia zażądała od UE, aby nie certyfikowała wieprzowiny wysyłanej do Rosji, co oznacza w praktyce wprowadzenie przez Moskwę zakazu importu. Powodem było wykrycie na Litwie ognisk afrykańskiego pomoru świń. Także polski eksport tego mięsa na Wschód został wstrzymany.

Autor: mn, rf//bgr / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24