Najnowsze

Bez pensji, odpraw i składek. Tak działa firma górniczych związkowców

Najnowsze

ShutterstockKontrola Państwowej Inspekcji Pracy wykazała, że firma związkowców wykorzystywała pracowników

Górniczy związkowcy założyli firmę, w której łamali prawa pracowników: nie płacili pensji, nie dawali im odpraw, nie odprowadzali składek na Fundusz Pracy - pisze poniedziałkowa "Gazeta Wyborcza".

Po zlikwidowaniu kopalni w Bytomiu działający w niej związkowcy założyli spółkę o nazwie Międzyzakładowy Zarząd Związku Zawodowego Górników w Polsce przy KWK Powstańców Śląskich, Zakład Działalności Gospodarczej.

Firma zajmuje się prowadzeniem prac podziemnych w kopalniach Kompanii Węglowej. Zatrudnia górników, którzy przeszli na emerytury lub tych, którzy pracują w kopalniach, ale chcą sobie dorobić w weekendy.

Związki a prawa pracowników

Kontrola Państwowej Inspekcji Pracy wykazała, że firma związkowców wykorzystywała pracowników. Nie płaciła im pensji, nagród jubileuszowych, nie dawała też odpraw tym, którzy odchodzili. Górnicy nie dostawali też pieniędzy za chorobowe.

Część ludzi wpadła w spiralę długów, bo byli bez wypłaty prawie pół roku. Do sądu wysłano już wniosek o ukaranie szefa spółki za uporczywe łamanie praw pracowniczych. Pokrzywdzonych jest co najmniej sto osób.

Węgiel a sprawa Polska. Skąd problemy polskiego górnictwa?
Węgiel a sprawa Polska. Skąd problemy polskiego górnictwa?TVN24 Biznes i Świat

Autor: mn/klim/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości