Bez paniki, to tylko... kryzys

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESSzef MFW uspokaja

Obecny międzynarodowy kryzys na rynku kredytów jest bezprecedensowy, ale nie należy wpadać w panikę - powiedział szef Międzynarodowego Funduszu Walutowego Dominique Strauss-Kahn w wywiadzie dla agencji AFP we wtorek.

- Doświadczamy bezprecedensowego kryzysu finansowego, bo wywodzi się on z samego "serca systemu", z USA, a nie z jego "peryferiów" i dotknął jednocześnie cały świat - powiedział Strauss-Kahn. Dodał, że niektóre części świata są bardziej lub mniej dotknięte przez kryzys, ale "jest ogólne spowolnienie". Uspokajał jednocześnie, że krachu nie będzie.

Według Straussa-Kahna, cała globalna gospodarka spowolni tempo o 0,5-2 proc., w tym Chiny i Europa. - Coś, co zdarza się pierwszy raz jest bardziej niebezpieczne niż coś, co się powtarza, ale różnica pomiędzy kryzysem finansowym z 1929 r. jest taka, że mamy instrumenty, które wprawdzie nie umożliwiają nam uniknięcia kryzysu, ale złagodzenie jego konsekwencji i korektę jego skutków - ocenił szef MFW.

Coś, co zdarza się pierwszy raz jest bardziej niebezpieczne niż coś, co się powtarza, ale różnica pomiędzy kryzysem finansowym z 1929 r. jest taka, że mamy instrumenty, które wprawdzie nie umożliwiają nam uniknięcia kryzysu, ale złagodzenie jego konsekwencji i korektę jego skutków Szef MFW o giełdach

"Bez paniki!"

Dodał, że fakt, iż kilka banków w USA przechodzi restrukturyzację, nie powinien prowadzić do paniki. - Ale te zdarzenia powodują wzrost niepewności i nie można w krótkiej perspektywie wykluczyć wystąpienia napięć na rynkach finansowych z innymi bankami, oprócz Lehman Brothers, będącymi w złym położeniu - powiedział Strauss-Kahn.

Obawy na rynku są tak wielkie, że we wtorek amerykańskie banki praktycznie przestały pożyczać sobie nawzajem pieniądze, obawiając się, że partner może upaść.

Powodem tej sytuacji jest to, że jeden z największych banków inwestycyjnych w USA Lehman Brothers wystąpił o sądową ochronę przed wierzycielami, a inny - Merrill Lynch, został wykupiony przez konkurenta.

Poważne kłopoty ma także ubezpieczyciel AIG. CZYTAJ WIĘCEJ

Jesienią zeszłego roku upadł jeden z największych domów maklerskich Bear Stearns.

CZYTAJ O WTORKU NA WARSZAWSKIM PARKIECIE

O SYTUACJI NA ROSYJSKIEJ GIEŁDZIE

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES