Bez komórki jak bez ręki

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huTelefon stał się nieodzownym elementem naszej garderoby

42 miliony - tyle aktywnych telefonów komórkowych posiadają Polacy. Aparaty stały się przedłużeniem naszych rąk. Nie potrafimy bez nich żyć. Dzwonimy z nich kilkanaście razy dziennie. Część z nas jest od nich uzależniona - wynika z sondażu GfK Polonia dla "Rzeczpospolitej".

Więcej niż co trzeci ankietowany (36 proc.) nie wyobraża sobie życia bez telefonu komórkowego. Prawie drugie tyle (32 proc.) przyznaje, że brak komórki poważnie utrudniłby życie. Jedynie 24 proc. uczestników sondażu uznało, że świetnie dałoby sobie radę bez aparatu.

- Te wyniki i tak są zaniżone - uważa psycholog społeczny Norbert Maliszewski z Uniwersytetu Warszawskiego. - Wielu z nas po prostu nie zdaje sobie sprawy, że aparat jest nam niezbędny - dodaje.

Telefon - część ciała

Jak wynika z sondażu, aż 77 proc. badanych ma aparat komórkowy. GUS obliczył, że Polacy posiadają blisko 42 miliony telefonów osobistych.

55 proc. ankietowanych przyznało, że wykonuje dziennie co najmniej kilka telefonów. Zdecydowanie częściej z komórek korzysta 21 proc. respondentów.

- Telefon komórkowy dla wielu ludzi staje się częścią ciała służącą do komunikacji, taką jak język czy ręka. Dlatego nie dziwmy się, że wielu osobom trudno się z nim rozstać - tłumaczy Maliszewski.

Badanie GfK Polonia zostało przeprowadzone w dniach 2-6 października na próbie 972 osób.

Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu