Bernanke: Trzeba kupić te "toksyczne aktywa"

Najnowsze

Aktualizacja:
EPABen Bernanke tym razem nie uspokaja...

Konieczna jest natychmiastowa akcja wykupu "toksycznych aktywów" hipotecznych o wartości setek miliardów - ocenił szef Fed Ben S.Bernanke. Natomiast sekretarz skarbu USA wzywa Kongres, by nie blokował funduszy przeznaczonych na ratowanie rynkowej sytuacji.

- Konieczna jest natychmiastowa akcja Kongresu, aby ustabilizować sytuację i zapobiec temu, co może nieść za sobą bardzo poważne konsekwencje dla naszych rynków finansowych i gospodarki - stwierdził szef Fed podczas wtorkowego wystąpienia przed amerykańskim Senatem. Przeczytaj dlaczego jak najszybsza "stabilizacja" jest niezbędna

Bernanke kreśli czarny scenariusz

Uzasadniając potrzebę ratowania sektora finansowego, Ben Bernanke naszkicował scenariusz, w którym ani biznes, ani konsumenci nie będą mogli pożyczać pieniędzy. Ostrzegł, że USA ryzykują recesję z wyższą stopą bezrobocia i zwiększonym przejmowaniem domów z obciążoną hipoteką.

W dyskusji przed kongresmanami wystąpił także sekretarz skarbu USA Henry Paulson. Wezwał on senatorów do jak najszybszego uchwalenia rządowego planu ratowania systemu finansowego za pomocą pakietu 700 miliardów dolarów dla banków na wykup niespłacalnych długów. Administracja prezydenta Busha liczy, że Kongres uchwali plan jeszcze w tym tygodniu.

A kongres obawia się wyborców

Nadejdzie taki czas, w którym ani biznes, ani konsumenci nie będą mogli pożyczać pieniędzy bernanke222

Przewodniczący senackiej komisji bankowej Christopher Dodd powiedział, że deputowani muszą ograniczyć pensje kadry zarządzającej firm objętych wykupem, by nie narazić się na oburzenie wyborców. Plan wykupu jest jego zdaniem "karkołomny i bezprecedensowy ze względu na skalę i brak szczegółów.

Na liście swoich warunków dla poparcia planu prezydenta Busha opozycyjni Demokraci wymienili: pomoc dla właścicieli nieruchomości, borykających się ze spłatami kredytów hipotecznych, ograniczenie uposażeń kadry zarządzającej w firmach podlegających wykupowi oraz objęcie przez państwo udziałów w bankach, które skorzystają z programu. Demokratyczny kandydat na prezydenta Barack Obama powiedział, że wysoki koszt wykupu "toksycznych" aktywów być może zmusi go do odłożenia na później części jego planów, m.in. naprawy amerykańskiego systemu opieki zdrowotnej.

Japonia się nie boi

Tymczasem największy w Japonii dom maklerski Nomura postanowił we wtorek kupić europejską i bliskowschodną część bankowości inwestycyjnej upadłego banku Lehman Brothers. To od jego wniosku o sądową ochronę przezd wierzyciela.i rozpoczęła się ostatnia panika na rynkach finansowych.

Nomura Holdings postanowił kupić akcje Lehman Brothers i - jak podał - spodziewa się, że zatrzyma "znaczącą proporcję" personelu zatrudnionego w europejskim i bliskowschodnim biznesie tego banku inwestycyjnego.

Należy ukarać tych, którzy są odpowiedzialni za upadek instytucji finansowych i zamieszanie na rynkach finansowych sarko/kryzys

AIG - Reaktywacja

Z kolei, największa amerykańska firma ubezpieczeniowa, uratowana w ostatniej chwili - AIG, powinna sporządzić do przyszłego tygodnia listę aktywów, które chce sprzedać - zapowiedział jej nowy prezes Edward Liddy.

AIG nie podzieliła losu zbankrutowanego Lehman Brothers, bo bank centralny zgodził się wyłożyć na jej ratunek 85 miliardów dolarów. Akcje AIG skoczyły w górę o 21 procent, kiedy analitycy Credit Suisse ocenili wartość sprzedażną AIG na 82 mld dolarów.

Przeczytaj gdzie winnych kryzysu szukałby prof. Leszek Balcerowicz,

a także o tym, co działo się ostatnio na amerykańskiej giełdzie.

Źródło: Reuters, BBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA