Bernanke: Sytuacja nadzwyczaj niepewna

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESBen Bernanke: sytuacja gospodarcza jest nadzwyczaj niepewna

Sytuacja gospodarcza Stanów Zjednoczonych jest nadzwyczaj niepewna, a FED jest gotowy do dalszych działań wspierających wzrost PKB - powiedział szef Rezerwy Federalnej Ben Bernanke. Szef Fed nie podał jednak bliższych szczegółów. W środę przedstawił on senackiej komisji swój półroczny raport.

Z jego oceny wynika, że USA ciągle są na ścieżce ożywienia gospodarczego, chociaż wzrost PKB w najbliższych kwartałach będzie mniej dynamiczny.

- Rezerwa Federalna kontynuuje rozważne planowanie wycofania nadzwyczajnych środków polityki monetarnej, jednocześnie dostrzegamy, że perspektywa gospodarcza pozostaje niezwykle niepewna. Będziemy kontynuować uważną ocenę rozwoju sytuacji finansowej i gospodarczej i pozostajemy przygotowani do wprowadzenia dalszych środków potrzebnych do przywrócenia pełnego wykorzystania krajowego potencjału produkcyjnego w kontekście stabilności cen - mówił Bernanke.

Zapowiedział jednocześnie utrzymanie w najbliższym czasie obecnego, najniższego w historii poziomu stóp procentowych Fed, co ma ułatwić wychodzenie z kryzysu.

Już w trakcie wystąpienia szefa FED negatywnie na jego słowa zareagowała zarówno nowojorska giełda. Wskaźnik Standard&Poor 500 w ciągu kilku minut spadł o ponad procent.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES