Benzyna popłynie w poprzek Wisły

Najnowsze

TVN24W rejonie Włocławka rurociąg przekracza Wisłę

Pod dnem Wisły w okolicach Włocławka przeciągnięty został nowy rurociąg. Należąca do Przedsiębiorstwa Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" rura zastąpi rurociąg paliwowy, który uległ awarii przed dwoma laty i zanieczyścił nurt Wisły.

Przedsiębiorstwo Eksploatacji Rurociągów Naftowych "Przyjaźń" zakończyło właśnie operację przeciągnięcia pod dnem Wisły w miejscowości Winduga pod Włocławkiem rurociągu paliwowego o długości 1,2 km. Odcinek ten zastąpi główną nitkę podziemnej magistrali relacji Płock - Nowa Wieś Wielka, która uległa awarii w grudniu 2007 r.

Jak powiedział prezes PERN Robert Soszyński, jest to jeden z najdłuższych w Polsce rurociągów biegnących pod dnem rzeki. Wykonawcą inwestycji była spółka Agat z Koluszek, specjalizująca się w robotach dla sektorów: naftowego, budowlanego, wojskowego, kolejowego i komunalnego.

Teraz nie wycieknie?

Operacja przeciągnięcia rurociągu pod dnem Wisły trwała około półtora miesiąca. Rurociąg o średnicy 32,4 cm przeprowadzono w tunelu wydrążonym na głębokości 8-10 metrów. Odcinek ułożono z 98 części rury, łączonych spawanymi spoinami. Całość zabezpieczono izolacją polietylenową i z żywicy epoksydowej, wzmocnionej tkaniną.

Prezes Soszyński zapowiedział, iż naprawa uszkodzonego rurociągu, która kosztować będzie około 4,5 mln zł, sfinalizowana zostanie do końca 2009 r. Z początkiem 2010 r. rurociąg zostanie włączony do eksploatacji i będzie transportował paliwa gotowe z Płocka do bazy paliwowej w Nowej Wsi Wielkiej.

Jak podano, przy przeprowadzaniu rurociągu wykorzystano najnowocześniejszą i najmniej inwazyjną dla środowiska naturalnego metodę przewiertu horyzontalnego, która ma całkowicie zabezpieczyć podziemny odcinek magistrali przed oddziaływaniem nurtu Wisły.

Do awarii rurociągu Płock - Nowa Wieś Wielka doszło 10 grudnia 2007 r. Z uszkodzonej, biegnącej pod dnem Wisły rury wyciekł do rzeki olej napędowy. Jego usuwanie zajęło kilka dni. Jak ustalono, przyczyną awarii było oddziaływanie na rurociąg zmiennych ruchów dna. W trakcie naprawy uszkodzonej magistrali do eksploatacji włączono biegnącą równolegle zapasową nitką rurociągu.

Źródło: PAP, lex.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24