Benzyna droga, ale "piątka" nie pękła

Najnowsze

Kontakt24 / apolak55Na razie "piątka" nie pękła...

Analitycy uspokajają: na stacjach benzynowych jest drogo - tak jak miało być - ale drożej juz nie będzie. Na razie. Firma doradczej e-petrol.pl podaje, że psychologiczny poziom „5 zł” za litr "95" nie został przebity – przynajmniej na tych stacjach, które firma monitoruje. Ale jest tuż tuż...

E-petrol.pl co tydzień monitoruje ceny na polskich stacjach benzynowych. Według jej opbserwacji w tym tygodniu w górę poszły ogólnopolskie notowania dla wszystkich gatunków paliw.

Za benzynę 95 średnio w Polsce trzeba płacić 4,80 zł/l, to o 7 gr. więcej niż przed tygodniem. Olej napędowy też poszedł w górę średnio o 7 gr., do poziomu 4,60 zł/l. Autogaz odnotował mocniejszy wzrost - o 13 gr., do przecietnej ceny 2,55 zł/l. W przypadku benzyny 95 i LPG są to najwyższe w historii ceny tych paliw w Polsce.

Najtaniej i najdrożej tuż obok siebie

Najniższe, w porównaniu z resztą Polski, ceny benzyny 95 i oleju napędowego obowiązują obecnie w województwie śląskim, najwyższe zaś w sąsiednim opolskim.

Autogaz relatywnie korzystnie kupić można w województwach dolnośląskim, śląskim i łódzkim, najwyższe wydatki czekają nas w świętokrzyskim, opolskim, mazowieckim i kujawsko-pomorskim.

Poziom 5 zł pokonany został przez cenę benzyny 98, natomiast w przypadku benzyny 95 na razie e-petrol.pl nie stwierdził, by gdziekolwiek do tego doszło. Jednak na całym szeregu stacji zapłacić za ten gatunek paliwa należy np. 4,99 zł/l – tak jest na pojedynczych obiektach w zachodniopomorskim, warmińsko-mazurskim, kujawsko-pomorskim, lubuskim, mazowieckim, łódzkim, lubelskim, opolskim, małopolskim, podkarpackim - czyli praktycznie w całej Polsce.

Na razie tak zostanie

Analitycy podkreślają jednak, że są to pojedyncze stacje, a ceny średnie są zauważalnie niższe. Najwyższe ceny paliw proponują teraz stacje sieciowe koncernów paliwowych. Operatorzy prywatni, niezależni, oraz stacje przymarketowe są średnio o 10-20 gr. tańsi.

Według analityków e-petrol.pl po ostatnich podwyżkach cen rynek detaliczny paliw w Polsce wejdzie najpewniej w fazę stabilizacji, czyli poziomy cenowe w drugiej połowie grudnia będą zbliżone do osiągniętych obecnie. Ich zdaniem nie zapowiada się dalszy ciąg podwyżek.

Źródło: e-petrol.pl

Źródło zdjęcia głównego: Kontakt24 / apolak55