Belka: Polska nie rezygnuje z euro

Najnowsze


Polska jest przekonana, że wspólna waluta Unii Europejskiej przetrwa i nadal chce wejść do strefy euro - powiedział prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka w wywiadzie dla dziennika "Financial Times".

- Trudno zachęcać kraj (...), by przystąpił do strefy euro, gdy wstrząsają nią sztormy. Robimy jednak to, co powinniśmy i co naszym zdaniem leży w najlepszym interesie polskiej gospodarki. (...) Nadal uważamy przystąpienie do strefy euro za nasz cel strategiczny - powiedział Belka, którego opinię "FT" publikuje w poniedziałek.

Belka uważa, że wobec niejasności wokół sytuacji Grecji i innych państw strefy euro nie ma sensu, by Polska śpieszyła się z przyjęciem unijnej waluty, ale nie oznacza to, że zrezygnowała z tego celu. - Każdy kryzys euro jest też kryzysem europejskiej integracji, a stawiamy na europejską integrację od pierwszych miesięcy po zmianie systemu - zaznaczył prezes Narodowego Banku Polskiego. Jednocześnie wyraził on przekonanie, że UE i strefa euro wyjdą z obecnego kryzysu wzmocnione.

Jak zauważa "FT", "droga Polski do strefy euro nie jest wolna od wyzwań". Dziennik wymienia w tym kontekście m.in. kwietniową inflację, która sięgnęła 4,5 proc., a więc znacznie wyższą od zakładanych przez NBP 2,5 proc.

Źródło: PAP