Belka: inflacja w marcu około 4 procent

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBCWyższa inflacja w marcu może oznaczać wzrost stóp procentowych

Inflacja w marcu prawdopodobnie obniżyła się do około 4 procent - prognozuje prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Z kolei Ministerstwo Gospodarki szacuje, że inflacja w marcu wyniesie 3,9 proc.

Zdaniem ekonomistów pytanych przez PAP inflacja, liczona rok do roku, w marcu wyniosła 3,8 proc. wobec 4,3 proc. w lutym. W opinii ekonomistów w marcu ceny w ujęciu miesięcznym wzrosły o 0,4 proc. Z kolei ekonomiści z Departamentu Analiz i Prognoz Ministerstwa Gospodarki szacują, że inflacja w marcu 2012 roku obniżyła się, w ujęciu rocznym, do 3,9 proc. z 4,3 proc. odnotowanych w lutym. - Nasza prognoza inflacji w marcu jest na poziomie 3,9 proc. – poinformowali analitycy resortu gospodarki.

Stopy procentowe - wzrosną?

Ernest Pytlarczyk główny ekonomista BRE Banku powiedział w TVN CNBC, że jeśli prognozy szefa NBP potwierdzą się, to prawdopodobnie Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe. - Sytuacja jest dynamiczna ale takie odczyty inflacji uprawdopodobnia podwyżkę stóp procentowych - twierdzi Pytlarczyk

Przyczyny wyższej inflacji

Jego zdaniem, rosnące ceny żywności mogą być przyczyną inflacji w marcu, ale też mogą spowodować, że wyższa inflacja utrzyma się przez kilka miesięcy. Jego zdaniem część ekonomistów obawia się też wzrostu inflacji przy okazji Euro 2012, a to powoduje, że RPP może podjąć decyzje o podniesieniu stóp procentowych. Szczegółowe dane o inflacji GUS poda w piątek o godzinie 14.

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC