Belka: Dane o inflacji oddalają perspektywę podwyżek stóp

Najnowsze

TVN 24Kwietniowe dane o inflacji oddalają perspektywę podwyżek stóp - powiedział dziennikarzom szef NBP Marek Belka.

Kwietniowe dane o inflacji oddalają perspektywę podwyżek stóp - powiedział dziennikarzom szef NBP Marek Belka.

Na pewno oddala to perspektywę podwyżek stóp w Polsce - powiedział Belka, pytany o środowe dane o inflacji.

Śladowa inflacja

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w kwietniu wzrosły o 0,3 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny się nie zmieniły - podał w środę Główny Urząd Statystyczny. Zdaniem resortu finansów niska inflacja nie zagraża realizacji dochodów budżetu.

Według ekonomistów w najbliższych miesiącach inflacja pozostanie niska. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że ceny towarów i usług wzrosły w kwietniu o 0,6 proc. rdr, a mdm wzrosły o 0,3 proc.

Zgodnie z danymi GUS niższe ceny żywności i napojów bezalkoholowych (o 0,5 proc.) oraz towarów i usług związanych z łącznością (o 1,5 proc.) obniżyły wskaźnik CPI odpowiednio o 0,12 pkt proc. i 0,08 pkt proc.

Z sekcji ceny żywności najbardziej potaniał cukier (o 7,8 proc.). Mniej również niż przed miesiącem płacono za mąkę pszenną (o 2,4 proc.), warzywa (o 1,7 proc.), oleje i tłuszcze (o 1,2 proc.) oraz ryż (o 0,7 proc.). W kwietniu niższe były też ceny artykułów w grupie „mleko, sery, jaja” przeciętnie o 0,3 proc., w tym jaj – o 0,9 proc., mleka – o 0,8 proc., serów i twarogów – o 0,2 proc.

Jak podaje GUS, ceny w transporcie były niższe niż w marcu o 0,1 proc., głównie w wyniku obniżek cen paliw do prywatnych środków transportu przeciętnie o 1,0 proc., w tym oleju napędowego – o 1,1 proc., a benzyn – o 0,7 proc.

Silny wpływ na ceny miały opłaty związane z łącznością, które spadły w kwietniu br. o 1,5 proc. Sprzęt telekomunikacyjny potaniał o 1,7 proc., a usługi telekomunikacyjne o 1,5 proc.

Autor: //gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24