Będziemy tankować taniej

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC Biznes, sxc.huBędzie taniej

Będzie taniej na stacjach benzynowych. Obniżki mogą sięgać nawet kilkunastu groszy. To efekt taniejącej ropy naftowej, która nawet mimo dzisiejszego lekkiego wzrostu nadal jest najtańsza od prawie dwóch miesięcy. - Niestety spadki cen paliwa nie będą natychmiastowe - mówi Ryszard Kaczmarek z Biura Maklerskiego Reflex.

Jeszcze kilka miesięcy temu niektórzy analitycy wieszczyli, że w wakacje cena litra benzyny przekroczy pięć zł. Przez cały świat przetoczyła się fala protestów z żądaniami interwencji rządów w celu obniżki cen paliw.

Za drogą benzynę i nie robienie nic, by cenę obniżyć, PiS domagało się nawet odwołania ministra finansów Jacka Rostowskiego. I choć sam premier Donald Tusk sugerował, żeby może obniżyć trochę akcyzę na benzynę, to Rostowski był nieugięty i mówił: - Cena jest ustalana przez trend światowy, a budżet nie stać, żeby pozbyć się wpływów z akcyzy. A kierowcy patrzyli na rosnącą z dnia na dzień ceny ropy naftowej i płacili coraz więcej na stacjach benzynowych.

Ropa w dół...

Kiedy cena ropy zbliżała się już do 150 dol. za baryłkę i już się wydawało, że spełnią się najczarniejsze scenariusze, nastąpił zwrot. Ropa zaczęła tanieć nawet o kilka dol. dziennie. W poniedziałek ceny surowca na giełdzie w Nowym Jorku były prawie najniższe od siedmiu tygodni.

Baryłka lekkiej ropy WTI na wrzesień na NYMEX w Nowym Jorku kosztuje w poniedziałek w handlu elektronicznym 123,61 USD, o 35 centów więcej niż w piątek na zamknięciu handlu. W piątek kontrakt ten staniał o 2,23 USD, czyli 1,8 proc., do 123,26 USD, najniższego poziomu od 4 czerwca.

... benzyna niedługo też

Miało na to wpływ podwyższenie produkcji przez OPEC i Chiny. China Petrolchemical Corp., druga największa firma naftowa w Chinach, podała w poniedziałek, że podwyższyła produkcję ropy w I połowie tego roku o 2,4 proc. Produkcja ropy w OPEC w lipcu wzrośnie zaś o 200 tys. baryłek dziennie - podała w piątek firma badawcza PetroLogistics Ltd.

Taki zwrot akcji nie zostanie bez wpływu na ceny na stacjach paliw. I choć nie stanie to się od razu, to eksperci mówią: - Obniżki będą.

- Obniżki nigdy się nie przekładają tak szybko jak podwyżki na stacji benzynowej. Przede wszystkim, jeżeli mamy do czynienia ze spadkami cen na światowych rynkach, co się przekłada też u nas na spadek cen hurtowych. Ale stacje paliwowe wcześniej mają paliwo, które zostało kupione po wyższych cenach i musi ono najpierw zostać sprzedane - mówi Ryszard Kaczmarek szef BM Refleks.

Źródło: TVN CNBC Biznes, PAP, RMF FM

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC Biznes, sxc.hu

Raporty: