Będziemy szybciej budować?

Najnowsze

Aktualizacja:
tvn 24Nowe prawo budowlane ma ułatwić życie inwestorom

Nie będzie pozwoleń na budowę, a rozpoczęcie budowy będzie możliwe po 30 dniach od złożenia wniosku o rejestrację - to tylko niektóre ze zmian w przepisach. "Gazeta Prawna" dotarła do projektu nowego prawa budowlanego.

Rozpoczęcie prac budowlanych będzie możliwe już po 30 dniach od złożenia u starosty wniosku o zarejestrowanie budowy - czytamy w "Gazecie Prawnej". Oznacza to, że inwestorzy nie będą musieli ubiegać się o pozwolenie na budowę, na które dziś trzeba czekać nawet kilkanaście miesięcy.

Starosta nie będzie mógł odmówić

Po otrzymaniu wniosku starosta sprawdzi, czy złożone dokumenty są poprawne i kompletne oraz, czy osoby, które się pod nim podpisały, mają wymagane uprawnienia. Jeżeli wniosek okaże się prawidłowy, to starosta nie będzie mógł odmówić rejestracji inwestycji. Na tę czynność będzie miał jedynie 30 dni.

Będą kary za zwłokę

Jeżeli natomiast ten termin starosta przekroczy, to wojewoda nałoży na niego karę w wysokości 500 zł za każdy dzień zwłoki. Po zarejestrowaniu inwestycji, starosta będzie musiał wydać inwestorowi, w terminie 7 dni, zaświadczenie o wpisaniu inwestycji do rejestru. Jeśli zaś termin ten zostanie przekroczony, inwestor automatycznie uzyska prawo rozpoczęcia robót budowlanych - czytamy w "Gazecie Prawnej".

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn 24