Będziemy mogli zaciągać wyższe kredyty

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24.plWyższe kredyty dostępne dzięki obniżeniu składki rentowej

Aż o 7 proc. wzrośnie od lipca zdolność kredytowa Polaków - wynika z wyliczeń portalu eHipoteka.com. Oznacza to, że zatrudnieni będą mogli otrzymać kredyt wyższy nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych.

A wszystko to dzięki obniżeniu składki rentowej, bo to pociągnie za sobą wzrost pensji. Osoba zatrudniona na umowę o pracę może liczyć nawet na 5 do 7 proc. więcej kredytu, w porównaniu do sytuacji przed obniżeniem składki. To oznacza możliwość zaciągnięcia wyższego kredytu o klika lub kilkadziesiąt tysięcy złotych - wyliczył portal eHipoteka. Osoba zarabiająca 3 tys. zł brutto może dostać obecnie kredyt o 8 tys. zł wyższy, niż przed 1 lipca 2007 r. Wyliczenia te dotyczą osoby samotnej, bez żadnych innych zobowiązań finansowych, zaciągającej kredyt na 30 lat.

Portal przypomina, że od 1 lipca 2007 r. składka rentowa płacona przez pracowników została obniżona o 3 pkt. proc. Pensja osoby zarabiającej 3 tys. brutto wzrośnie dzięki temu o 90 zł, zaś osoby zarabiającej 8 tys. brutto - o 240 zł.

Od 1 stycznia 2008 r. składka zostanie obniżona po stronie pracowników o kolejne 2 pkt. proc. Oznacza to, że osoba zarabiająca 3 tys. brutto będzie miała o kolejne 60 zł więcej.

eHipoteka.com to internetowa wyszukiwarka kredytów hipotecznych.

Źródło: PAP, APTN

Źródło zdjęcia głównego: TVN24.pl