Będzie wolne na Trzech Króli?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24"Czerwona kartka" na Trzech Króli może wrócić do kalendarza

Ponad pół miliona podpisów zebrał komitet inicjatywy ustawodawczej pod obywatelskim projektem ustawy o ustanowieniu 6 stycznia - święta Trzech Króli - dniem wolnym od pracy. 24 czerwca listy z podpisami zostaną przekazane marszałkowi Sejmu Bronisławowi Komorowskiemu.

Jak poinformował pełnomocnik komitetu, prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki, do komitetu wpłynęło ponad 560 tys. podpisów, z czego sprawdzonych i zweryfikowanych jest 509 tys. Aby obywatelski projekt trafił pod obrady parlamentu potrzeba jest 100 tys. podpisów.

1/3 Europy też świętuje

Inicjatorzy projektu przypominają, że w Polsce do roku 1960 Dzień Trzech Króli był obchodzony jako święto i był to jednocześnie dzień wolny od pracy. W uzasadnieniu przekazanym m.in. marszałkowi Sejmu napisali, że święto Trzech Króli jest najstarszym ze świąt chrześcijańskich związanych z narodzinami Jezusa Chrystusa, obchodzonym nawet wcześniej niż święta Bożego Narodzenia.

Przypominają również, że obecnie święto Trzech Króli, będące jednocześnie dniem wolnym od pracy, jest obchodzone w dziewięciu krajach Unii Europejskiej, m.in. w Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Włoszech, Austrii, a także w Szwecji i Finlandii.

Wszystko w rękach Sejmu

W zbieraniu podpisów uczestniczyli m.in. Chrześcijański Ruch Samorządowy, Łódzkie Porozumienie Obywatelskie, NSZZ "Solidarność", Akcja Katolicka, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich i Liga Polska.

Inicjatorzy akcji zapowiadają, że we wtorek do Warszawy mają przyjechać z całej Polski osoby, które uczestniczyły w zbieraniu podpisów. Zbiorą się na pl. Grzybowskim skąd wyruszą o godz. 13. do Sejmu, gdzie złożą listy z podpisami. Listy zostaną przekazane marszałkowi Komorowskiemu przez Kropiwnickiego.

Uroczystość Objawienia Pańskiego, czyli święto Trzech Króli, Kościół katolicki obchodzi 6 stycznia. Kończy ono trwające od wigilii obchody świąt Bożego Narodzenia. Katolicy mają w tym dniu obowiązek uczestnictwa w mszy św. tak jak w niedzielę.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24