Będzie więcej gazu z polskich złóż

Najnowsze

Aktualizacja:
PGNiGKopalnia gazu w Dębnie

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zwiększa wydobycie gazu ze złóż krajowych. Roczne wydobycie gazu przez polskiego monopolistę zwiększy się o 0,2-0,3 mld metrów sześciennych rocznie dzięki otwartej kopalni Wielichowo k. Grodziska Wielkopolskiego, która powstała kosztem ok. 200 mln zł.

Łączne zasoby złóż Wielichowo, Ruchocice, Łęki, Elżbieciny i Jabłonna, czyli tych, z których kopalnia wydobywa gaz, są szacowane na ponad 3,5 mld m sześc. gazu ziemnego zaazotowanego - podała spółka w komunikacie.

Spółka poinformowała, że dzięki uruchomieniu kopalni Wielichowo krajowe wydobycie gazu ziemnego w przeliczeniu na gaz wysokometanowy wzrośnie o około 200-300 mln m sześc. rocznie.

Kopalnia Wielichowo, której budowa trwała od 2009 roku, jest ściśle powiązana z dwiema innymi oddanymi inwestycjami PGNiG SA w tym rejonie: podziemnym magazynem gazu Bonikowo oraz odazotownią Grodzisk.

PGNiG w 2009 roku wydobyło w kraju 4,11 mld metrów sześciennych gazu w przeliczeniu na gaz wysokometanowy. Polska zużywa rocznie ponad 14 mld m sześc. gazu.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: PGNiG