Będzie więcej energii

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24RWE Stoen i Kompania Węglowa wybudują na Śląsku elektrownię

Nową elektrownię o mocy 800 megawatów zbudują wspólnie Kompania Węglowa i niemiecki koncern energetyczny RWE. Właśnie podpisały umowę dotycząca powstania elektrowni. Inwestycja będzie gotowa najdalej na początku 2015 roku.

W Katowicach, w obecności wicepremiera Waldemara Pawlaka, przedstawiciele obu firm zawarli porozumienie w tej sprawie. Wstępnie zakłada się, że RWE będzie mieć 75 procent udziałów w spółce, która zbuduje elektrownię; pozostała część będzie należeć do Kompanii.

Elektrownia ma zużywać ok. 2,5 mln ton węgla kamiennego rocznie i korzystać z najlepszych dostępnych technologii. Powstanie na terenie zamkniętej kopalni "Czeczott" niedaleko Pszczyny. Jej budowa pochłonie ok. 1,5 miliarda złotych. elektrownia

Gdzie Niemcy chcą jeszcze budować?

Prezes grupy RWE Jurgen Grossmann poinformował, że jego firma myśli o budowie w Polsce jeszcze dwóch elektrowni o podobnej mocy. Trwa poszukiwanie dogodnych lokalizacji. W ciągu pięciu lat RWE chce wydać w Europie na budowę nowych mocy 32 mld euro, z czego tylko 10 mld euro w Niemczech, resztę w innych krajach, w tym w Polsce.

W Polsce szybko rośnie zużycie energii. Według Urzędu Regulacji Energetyki letnie zapotrzebowanie na prąd wzrosło w ciągu zaledwie trzech lat aż o 1/5 i zbliża się do granicy wytrzymałości systemu energetycznego. W ostatnich tygodniach w mediach pojawiają się alarmistyczne doniesienia, wieszczące energetyczną zapaść np. w czasie Euro 2012. (CZYTAJ WIĘCEJ)

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24