Będzie trudniej, także o kredyt gotówkowy

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC Biznes, sxc.huKNF o rekomendacji

Jeszcze w tym roku banki otrzymają rekomendację, która zaostrza kryteria przyznawania kredytów - ujawnia TVN CNBC Biznes Andrzej Stopczyński, szef pionu bankowego w Komisji Nadzoru Finansowego. Zmiany mają dotyczyć nie tylko kredytów hipotecznych, ale również gotówkowych.

- Pracujemy nad tym i chcielibyśmy, aby ta rekomendacja powstałą jeszcze w tym roku. Zwracamy jednak uwagę, że nie będzie to rekomendacja, która jest odpowiedzią na sytuację dzisiejszą i będzie wydana pod presja chwili. Chcemy przeprowadzić konsultację z sektorem bankowym i chcemy, aby to była rekomendacja dotycząca procesu badania zdolności kredytowej czy procesu kredytowania w bankach, która odnosiłaby się nie tylko do kredytów hipotecznych, ale do całego portfela kredytowego - podkreślił Stopczyński.

- Musimy wrócić do starych, dobrych praktyk. Ten kto chce mieć mieszkanie, powinien najpierw trochę oszczędzić, a dopiero potem postarać się o dofinansowanie - dodał.

Banki na rekomendację KNF wcale nie czekają i już teraz wiele z nich zmienia zasady udzielania kredytów, podwyższając wymogi co do wkładu własnego kredytobiorcy i skracając okres kredytowania. Coraz trudniej już nie tylko o kredyt hipoteczny na 100 proc. wartości nieruchomości, ale także o takie kredyty samochodowe i gotówkowe.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC Biznes, sxc.hu