Będzie trudniej o kredyt

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNES"Będzie trochę trudniej"

Będzie coraz trudniej uzyskać kredyt - zapowiedział na antenie TVN CNBC Biznes Andrzej Wolski ze Związku Banków Polskich. To odpowiedź na wtorkowy apel prezesa Komisji Nadzoru Finansowego, który rekomendował bankom, by jak największą część zysku z 2007 roku schowały na czarną godzinę powiększając własny kapitał.

Dyrektor ZBP ostrzega, że z powodu rosnącej ceny po jakiej banki nawzajem pożyczają sobie pieniądze, klienci będą płacić coraz wyższe odsetki. A zatem przy tych samych dochodach stać ich będzie na zaciągnięcie niższego kredytu.

- Będzie troszeczkę trudniej dlatego, że zmieniły się warunki zewnętrzne. Jest trudniej w tej chwili uzyskać wolne środki, które potem można przeznaczyć na akcję kredytową. Pieniądze pozyskiwane przez banki są troszeczkę droższe, a to oznacza, że kredytowej też będą droższe - tłumaczył Wolski.

Komisja Nadzoru Finansowego apeluje

Szef KNF Stanisław Kluza apelujeTVN CNBC BIZNES

We wtorek prezes Komisji Nadzoru Finansowego Stanisław Kluza, radził by banki, jak największą część zysku z 2007 roku przeznaczyły na powiększenie swojego kapitału. - Po pierwsze dlatego, że w tym roku wchodzi nowa umowa kapitałowa, która w niektórych przypadkach nieco obniża współczynnik wypłacalności, a zatem będzie potrzebny wyższy poziom kapitału - wyjaśniał szef KNF.

Pondato Kluza podkreślił, że banki mają bardzo ambitne plany powiększenia swojej działalności kredytowej, i żeby ją zwiększyć potrzebny im jest większy kapitał.

- Kolejną sprawą jest kwestia związana z bezpieczeństwem i ostrożnością. Jeżeli chcemy prowadzić naszą działalność ostrożnie oraz mieć pozycję, reputację banku bezpiecznego, powinniśmy w jakimś sensie dbać o to żeby właśnie te normy ostrożnościowe były na najwyższym poziomie - dodaje prezes KNF.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES