Będzie taniej z domowego na komórkę

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huNadchodzi tanie gadanie

Od 1 marca br. Telekomunikacja Polska obniży ceny połączeń z telefonów stacjonarnych do sieci komórkowych. Minuta rozmowy będzie kosztowała 40 groszy brutto. Obecnie - od czerwca ubiegłego roku - minuta połączenia kosztuje 57 groszy.

Nowy cennik TP to efekt obniżenia stawek hurtowych, tzw. MTR (ang. Mobile Termination Rates), które są podstawą do rozliczeń pomiędzy operatorami w przypadku rozmów między różnymi sieciami. Operator telefoniczny osoby odbierającej połączenie obciąża kosztami operatora sieci, z której połączenie było wykonane.

Tanio, taniej

Dotychczasowy harmonogram obniżania stawek MTR został ustalony w kwietniu 2007 roku na trzy lata. W tym czasie stawki za minutę połączenia spadły z 65 groszy do 33,87 groszy po obniżce w maju 2008 roku. Zgodnie z decyzjami Urzędu Komunikacji Elektronicznej z października 2008 roku, operatorzy od 1 styczniu 2009 roku musieli obniżyć stawki do 21,62 groszy. W lipcu 2009 roku zostaną one obniżone do 16,77 groszy.

TP podała, że w ciągu ostatnich 6 lat sześciokrotnie obniżała ceny połączeń do sieci komórkowych. Jeszcze w 2004 roku minuta takiego połączenia w najdroższej ofercie telefonicznej kosztowała 2,81 zł brutto.

Urząd Komunikacji Elektronicznej chciał jednak, żeby Telekomunikacja Polska obniżyła ceny połączeń z telefonów stacjonarnych do sieci komórkowych już od 1 lutego. TP odpowiedziała, że nie było to możliwe - konieczne były zmiany w systemach informatycznych spółki.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu