Będzie praca dla górników. W Australii

Najnowsze

sxc.huAustralia zaprasza do swoich kopalni polskich górników

Australia zaprasza polskich górników. Nie tylko naszych zresztą. Australijski rząd pracuje nad przygotowaniem oferty zatrudnienia w tamtejszych kopalniach dla pracowników z innych krajów, w tym z Polski - poinformowała ambasador tego kraju w Polsce Ruth Pearce w liście do szefa związku Sierpień 80, Bogusława Ziętka.

Sprawa możliwości zatrudnienia polskich górników w australijskich kopalniach stała się głośna kilka tygodni temu, gdy na Śląsku gościła misja gospodarcza australijskiego przemysłu węglowego.

Związek Sierpień 80 skierował wówczas pisemne pytanie w tej sprawie do ambasady Australii. W czwartek związek opublikował otrzymaną odpowiedź.

Zatrudnienie zapewni Australia

Poinformowano m.in., że 8 lutego 2010 roku australijski rząd zapowiedział zmiany w przepisach programu migracyjnego, tak aby dostosować go do potrzeb krajowego przemysłu. - Program zakłada, że priorytet przy zatrudnieniu będą mieli wykwalifikowani pracownicy cudzoziemscy, których zatrudnienie zapewni australijski pracodawca. Istnieje także możliwość wystąpienia o pozwolenie na pracę w sytuacji, gdy nie mamy jeszcze australijskiego pracodawcy, który chce nas zatrudnić, jednak procedura jest wtedy dużo bardziej skomplikowana - czytamy w odpowiedzi, przytoczonej przez Sierpień 80.

Ambasada poinformowała, że obecnie trwają prace nad nową, bardziej ukierunkowaną listą potrzebnych w Australii zawodów - Skilled Occupation List (SOL). Prace te mają się zakończyć do 30 kwietnia 2010, a wejść w życie ma w połowie tego roku. Związkowcy z Sierpnia 80 zapowiadają, że będą na bieżąco interesować się sprawą i przekazywać informacje na ten temat zainteresowanym.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu