Będzie odrolnienie i sto zmian ustaw

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESBędzie uwolnienie miejskich gruntów

- Udało nam się przekonać PSL do odrolnienia gruntów we wszystkich miastach w Polsce, nie tylko w tych powyżej 100 tys. mieszkańców - powiedział w TVN CNBC Biznes poseł PO Janusz Palikot. Szef komisji "Przyjazne Państwo" zapowiedział też na czerwiec sto projektów ustaw, które mają ułatwić życie przedsiębiorcom.

- Odrolnienie gruntów to bardzo ważna sprawa i teraz doprowadziliśmy ją do końca. IV, V, VI klasa gruntów rolnych w granicach administracyjnych wszystkich miast będą z ustawy odrolnione - mówił Janusz Palikot. Poseł podkreślił, że dzięki temu zwiększy się znacznie tempo inwestycji budowlanych. - Na przykład teraz w Warszawie aż 52 procent terenów to grunty rolne - dodał.

W "Przyjaznym Państwie" praca wre

Janusz Palikot mówił też o innych osiągnięciach kierowanej przez niego komisji. Chociaż Na razie mógł się pochwalić dwoma konkretami, ale niedługo ma ich być ponad 100.

- Skierowaliśmy do różnych ministerstw, głównie finansów, 18 postulatów. Po wielu tygodniach przekonywania i odwoływania udało nam się osiągnąć dwie konkretne rzeczy - mówił Palikot. - Pierwsza z nich to zniesienie nakazu trzymania paragonów papierowych. Przedsiębiorca może każdego dnia przerzucić je po prostu do komputera i trzymać je tylko w formie elektronicznej. Druga sprawa to skrócenie czasu zwrotu nadpłaconego podatku VAT ze 180 do 60 dni - wyliczał poseł.

Janusz Palikot liczy zmiany szybko wejdą w życieTVN CNBC BIZNES

Chociaż to na razie niewiele, to przekonywał, że wiele z projektów komisji jest już w fazie końcowej. - Jest już 40 gotowych projektów nowelizacji ustaw, które komisja będzie głosowała w połowie kwietnia. Jest też 20 prawie gotowych, tzn. zgodnych z prawem europejskim dla których trzeba policzyć jeszcze skutki budżetowe ustaw, a 80 projektów jest we wstępnym etapie - wyjaśniał.

Przewodniczący komisji zdradził też, że w liczy, iż czerwcu uda się przegłosować w sumie sto projektów nowelizacji ustaw. - Liczę, że proces legislacyjny nie będzie zbyt długi. Pan premier Tusk bardzo mobilizuje swoich ministrów, żeby pozytywnie odnosili się do tych zmian - powiedział.

Źródło: TVN CNBC Biznes

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES