Będzie łatwiej wejść do strefy euro?

Najnowsze

TVN24Będzie łatwiej wejść do strefy euro?

Dariusz Rosati i ośmiu innych eurodeputowanych z nowych krajów UE starają się o uproszczenie kryteriów przystąpienia do unii monetarnej - donosi "Rzeczpospolita".

Polski eurodeputowany przedstawił w środę sprawozdanie Parlamentu Europejskiego dotyczące rocznego raportu Komisji Europejskiej o funkcjonowaniu strefy euro. Dariusz Rosati uważa, że zmiany wymagają dwie zasady. - Nie ma uzasadnienia teza, by kryterium inflacyjne uwzględniało sytuację we wszystkich krajach UE, a nie tylko w tych, gdzie jest wspólna waluta - tłumaczy.

On i ośmiu innych europosłów z nowych krajów chcą też zwiększenia dopuszczalnego marginesu powyżej tej średniej inflacji. Są zdania, że jeśli zachowana zostanie bariera 1,5 punktu procentowego, to szybko rozwijające się nowe kraje członkowskie UE nie mają szans, by rychło uzyskać prawo do wspólnej waluty.

Według polskiego eurodeputowanego, nowe kryterium inflacyjne powinno być obliczane jako średnia inflacji w strefie euro. A margines mógłby wynosić plus minus 2 punkty procentowe.

Przewodniczący Ecofinu Jean-Claude Juncker na zakończenie obrad obiecał, że propozycje eurodeputowanych zostaną przedyskutowane. Ale polscy ekonomiści powątpiewają, aby kampania na rzecz zmieniania kryterium inflacyjnego zakończyła się sukcesem.


Źródło: Rzeczpospolita

Źródło zdjęcia głównego: TVN24