Będzie łatwiej o kredyty

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN24/PAP Tomasz GzellBędzie łatwiej o kredyty

NBP podejmie nowe działania na rzecz poprawy sytuacji finansowej w naszym kraju - takie informacje podał prezydent Lech Kaczyński po spotkaniu z przedstawicielami NBP, Rady Polityki Pieniężnej oraz banków. Prezydent wezwał też do aktywnej walki z kryzysem.

Prezes NBP Sławomir Skrzypek zaproponował ułatwienia dla banków przy udzielaniu kredytów.

- Prezes Skrzypek przedstawił pakiet nowych działań - śmielszych niż dotąd - jeśli chodzi o podaż pieniądza, utrzymanie wysokiej płynności oraz mających ułatwić bankom udzielanie kredytów - powiedział Lech Kaczyński po spotkaniu.

Czeka nas konfrontacja

Mówiono też o skuteczności obecnej polityki pieniężnej RPP. Prezydent Kaczyński zapowiedział, że jego kolejne spotkanie z Radą Polityki Pieniężnej odbędzie się przy udziale prezesów banków komercyjnych.

- Ustaliliśmy, że będzie spotkanie między prezesami a Radą Polityki Pieniężnej. To będzie konfrontacja dwóch stanowisk. Jedni uważają, że Narodowy Bank Polski dotąd robił zbyt mało, ale teraz to się poprawi. Z kolei Rada Polityki Pieniężnej uważa, że działania banków komercyjnych powinny iść nieco innym torem, niż idą w tej chwili - dodał prezydent.

Śmiało i ofensywnie

"Rząd zapobiegnie skutkom kryzysu"TVN24/PAP Tomasz Gzell

Już przed spotkaniem z bankowcami i regulatorami rynku finansowego prezydent zapowiadał, że będzie namawiał ich do śmiałych działań.

- Jestem zwolennikiem aktywnej walki z kryzysem zarówno ze strony rządu, jak i Narodowego Banku Polskiego. Jestem też głęboko przekonany, że banki komercyjne, które prowadzą akcję kredytową w naszym kraju, będą podchodziły w sposób ofensywny do obecnej sytuacji - podkreślił.

Lech Kaczyński zadeklarował, że będzie nakłaniał także członków RPP do śmiałych działań.

- Obecna sytuacja naszego kraju, który po latach rozwoju gwałtownie zahamował, nakazuje politykę śmiałą. Do takiej śmiałej polityki namawiam jako prezydent - mówił. Jego zdaniem, tylko "poprzez śmiałe rozwiązania możemy wyjść w miarę szybko z obecnej niełatwej sytuacji".

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24/PAP Tomasz Gzell