Będzie kolejna obniżka stóp w USA?

Najnowsze

Aktualizacja:
TVN CNBC BIZNESBernanke martwi się o wzrost gospodarczy w USA

Szef amerykańskiej Rezerwy Federalnej Ben Bernanke dał do zrozumienia, że w marcu stopy procentowe znów mogą pójść w dół. Przedstawiając swój raport w Kongresie, Bernanke stwierdził, że Fed będzie kontynuował działania wspierające wzrost gospodarczy.

Analitycy, komentujący środowe wystąpienie Bernanke'ego podkreślają, że jego słowa zwiększają prawdopodobieństwo obniżenia stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu Fed 18 marca. Byłaby to już kolejna obniżka w tym roku, po dwóch dużych cięciach w styczniu.

Bernanke podkreślił, że Fed nadal musi uważać na inflację, ale warunki gospodarcze stają się coraz mniej korzystne i istnieje ryzyko, że bez interwencji Rezerwy kryzys jeszcze się pogłębi.

Fed postępuje słusznie skupiając się w większym stopniu na wspieraniu wzrostu, niż walkę z inflacją. Firas Askari analityk BM Capital Markets.

Inflacja nie taka straszna Bernanke uspokajał, że ryzyko wzrostu inflacji, mimo, że wciąż obecne, będzie spadać wraz ze spadkiem cen konsumpcyjnych i cen energii.

- Fed postępuje słusznie skupiając się w większym stopniu na wspieraniu wzrostu, niż walkę z inflacją - ocenia Firas Askari analityk BM Capital Markets.

Źródło: BBC, AP, Reuters, CNN

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES