Becikowe nawet dla gapowiczek

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huBecikowe znów powszechne

- Kobiety które po 1 listopada 2009 roku wystąpiły lub wystąpią o wypłatę becikowego nie będą musiały udowadniać, że najpóźniej od 10 tygodnia ciąży były pod opieką lekarza ginekologa lub położnej - zdecydowały ministerstwa zdrowia i pracy. Wcześniejsze przepisy, które wprowadzały wymóg zaświadczenia o wizycie resorty tłumaczyły troską o zdrowie dziecka i matki.

Nowe przepisy wejdą w życie po nowelizacji ustawy o świadczeniach rodzinnych. Projekt ma stanąć na najbliższym posiedzeniu Rady Ministrów. Jednocześnie, jak czytamy w komunikacie ministerstwa zdrowia, ”przepis, by kobieta w ciąży była pod stałą opieką ginekologa lub położnej najpóźniej od 10 tygodnia ciąży, nie zostanie wycofany, a jedynie zawieszony na okres dwóch lat od momentu wejścia w życie znowelizowanej ustawy o świadczeniach rodzinnych”.

1000 zł za jedno zaświadczenie

Mimo tego, przez najbliższe dwa lata, jedynym warunkiem otrzymania pieniędzy będzie okazanie przez rodzica zaświadczenia lekarskiego, które potwierdzi co najmniej jedną wizytę ciężarnej u lekarza ginekologa lub położnej. Becikowe otrzymają też te kobiety, którym po 1 listopada 2009 roku odmówiono jego wypłaty, bo nie potrafiły udowodnić, że przebywały pod stałą opieką lekarza od 10 tygodnia ciąży. Po wejściu w życie nowych przepisów będą miały prawo ponownie ubiegać się o wypłatę pieniędzy w urzędach gmin i Miejskich Ośrodkach Pomocy Społecznej.

Przepisy, które wprowadzały wymóg wzbudziły wiele kontrowersji. I chociaż wszyscy podzielali argumentację ministerstwa zdrowia o potrzebie i korzyściach monitorowania ciąży od jej najwcześniejszego stadium, to krytykowano brak kampanii inforacyjnej na ten temat.

mkg/ola

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu