Barroso: Ukraina powinna pójść drogą Polski. To gwarant sukcesu

Najnowsze

TVN24 BiSBarroso: Ukraina powinna pójść drogą Polski. To gwarant sukcesu

- Uważamy, że droga Ukrainy do Unii Europejskiej powinna przebiegać podobnie, jak to było w przypadku Polski - powiedział w czwartek przewodniczący Komisji Europejskiej José Manuel Barroso na wspólnej z premierem Donaldem Tuskiem konferencji prasowej. - W 1990 roku polski PKB na osobę był o 100 dolarów wyższy od ukraińskiego. Dziś jest wyższy już o 9 tys. dolarów - dodał. - To pokazuje, jak bliska współpraca z UE przynosi sukcesy - podkreślił.

Konferencja rozpoczęła się od potwierdzenia przez Barroso starań UE na rzecz rozwiązania kryzysu na Ukrainie. - Zależy nam na pokojowej drodze do wyjścia z kryzysu - powiedział. - Uważamy, że konieczne są dalsze reformy obejmujące przede wszystkim poszanowanie praw człowieka - dodał.

Współpraca z UE przynosi sukcesy

Barroso wierzy, że "europejski kurs" Ukrainy będzie dla niej korzystny, tak jak to miało miejsce w przypadku Polski. - Polska jest doskonałym przykładem właściwie przeprowadzonej transformacji, która miała miejsce w latach 90. - mówił przewodniczący. - Uważamy, że droga Ukrainy do Unii Europejskiej powinna przebiegać podobnie, jak to było w przypadku Polski - stwierdził przewodniczący Komisji Europejskiej. - W 1990 roku polski PKB na osobę był o 100 dolarów wyższy od ukraińskiego. Dziś już o 9 tys. dolarów - dodał. - To pokazuje, jak bliska współpraca z UE przynosi sukcesy - podkreślił. Argumenty przemawiające za odstąpieniem od umowy stowarzyszeniowej nazwał "szkodliwymi". - Chcemy wspierać stowarzyszenie polityczne i integrację gospodarczą Ukrainy z Unią Europejska - zapewniał. Jak dodał, unijny politycy analizują wszelkie "instrumenty wsparcia" dla Ukrainy.

Partnerstwo Wschodnie wciąż ważne

Premier Donald Tusk zaznaczył, że "kluczowe jest wspólne stanowisko unijnych instytucji i krajów członkowskich co do Partnerstwa Wschodniego" zakładającego pomoc m.in. Ukrainie. - Powinniśmy wspólnie pracować, aby konsekwentnie realizować ukraińskie marzenie o drodze do UE - dodał. - Kryzys jaki wywołała odmowa podpisania umowy stowarzyszeniowej, powinniśmy odczytywać jako znak chęci realizacji zbliżenia Ukraińców z Unią - ocenił Donald Tusk.

Dobrze wydać pieniądze

Szef Komisji Europejskiej poinformował także, że oprócz sytuacji na Ukrainie tematem rozmów z polskim premierem była kondycja unijnej gospodarki. - Staramy się pokonać kryzys, ale przed nami jeszcze wiele wyzwań, w tym wysokie bezrobocie - tłumaczył unijny polityk. Według niego ożywienia dokonać można czyniąc gospodarki "bardziej konkurencyjnymi". - Premier Tusk i ja zgadzamy się, że kluczowe jest inteligentne wykorzystanie funduszy strukturalnych - mówił.

Autor: rf/klim/ / Źródło: TVN24 Biznes i Świat,