Barosso zapowiada porządki

Najnowsze

Aktualizacja:
European ParliamentJose Manuel Barroso, przewodniczący Komisji Europejskiej

Przewodniczący Komisji Europejskiej zapowiada, że Unia Europejska wypracuje w ciągu najbliższych trzech lat skuteczną politykę gospodarczą, która zapewni Europie aktywną rolę w świecie.

Jose Manuel Barroso na konferencji w Canberze poinformował, że polityka fiskalna jest w centrum zainteresowania europejskich liderów. Poruszył przy tym temat zadłużenia krajów strefy euro: - Wierzę, że rozwiążemy ten problem.

- Wiele zostało już zrobione, jesteśmy w trakcie tworzenia bardzo skomplikowanej architektury. Mogę powiedzieć szczerze, że wierzę w głęboką determinację liderów europejskich, by wspierać stabilność strefy euro oraz euro - dodał.

W związku z toczącą się w Europie dyskusją nad rolą agencji ratingowych Barroso powiedział: - Nie planujemy powołać żadnego rodzaju publicznej agencji ratingowej.

Barroso podkreślił też, że do zagwarantowania Unii Europejskiej aktywnej roli na arenie międzynarodowej potrzebne są zmiany: - By to osiągnąć, wprowadzamy wydolne metody oraz podejście długofalowe, zarówno w stosunku do narodowych budżetów jak i strefy euro. Pełny skutek tego procesu będzie widoczny w ciągu następnych trzech lat - mówił na Uniwersytecie Narodowym w Canberze.

Źródło: Reuters

Źródło zdjęcia głównego: European Parliament