Bariery blokują w Polsce tygysa

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huPolski potencjał blokuje biurokracja

Mamy szansę stać się prawdziwym tygrysem gospodarczym. - Spośród 24 przebadanych krajów Polska ma największe rezerwy, które mogą łatwo pobudzić polską gospodarkę - wynika z badania Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), które cytuje "Puls Biznesu". Z dokumentu wynika, że złagodzenie przepisów podniosłoby polski PKB o 14 proc. w ciągu dekady.

Ekonomiści OECD wyliczyli, że gdyby polski rząd rozluźnił regulacje dla najważniejszych sektorów gospodarki, jej wydajność (a w ślad za nią PKB) skoczyłaby o 14 proc. w ciągu dziesięciu lat. Żadnemu innemu państwu upraszczanie bzdurnych przepisów nie jest tak potrzebne jak Polsce i nigdzie nie przyniosłoby tak widocznych efektów. Mamy większe rezerwy, nawet niż słynąca z zakazów i nakazów Japonia - tam deregulacja zwiększyłaby wydajność gospodarki o 13 proc.

W czasie ostatniego kryzysu konwencjonalne metody stymulowania gospodarki się wyczerpały. Dlatego państwa muszą pilnie wprowadzać reformy strukturalne, które będą miały podobny efekt, czyli nakręcą koniunkturę oecd o stymulowaniu

Deregulowanie powolne, ale w toku

Do tej pory sukcesy polskich władz w deregulacji gospodarki były dość umiarkowane, czego przy każdej okazji nadarzającej się okazji nie omieszkają wypominać przedsiębiorcy. Sytuację ma poprawić specjalny pakiet ustaw, z których pierwsza weszła w życie na początku lipca. Likwiduje ona m.in. ponad 200 obecnie wymaganych zaświadczeń i zastępuje je oświadczeniami, przez co, według jej autorów, obywatele i firmy zaoszczędzą sześć mld zł rocznie.

Jak mówił niedawno wiceminister gospodarki Mieczysław Kasprzak kolejne trzy mld zł ma przynieść tzw. druga ustawa deregulacyjna, która wprowadza m.in. ogólne interpretacje podatkowe, likwiduje obowiązki wystawiania niektórych druków czy konieczność publikacji sprawozdań finansowych.

Źródło: Puls Biznesu, PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu