Bankrutuje niemiecki gigant handlowy

Najnowsze

EPAStarania koncernu o miliard euro pomocy rządowej nie przyniosły rezultatów

Działający w branżach handlowej i turystycznej niemiecki koncern Arcandor złożył w sądzie wniosek o wszczęcie postępowania upadłościowego z powodu zagrożenia niewypłacalnością - poinformowano we wtorek w siedzibie koncernu w Essen (Nadrenia Północna-Westfalia).

Wniosek dotyczy samego Arcandora oraz trzech jego spółek-córek - Karstadt, Primondo i Quelle. Pierwsza z nich prowadzi domy towarowe, a dwie pozostałe zajmują się sprzedażą wysyłkową.

Z postępowania upadłościowego wyłączone są przedsiębiorstwo turystyczne Thomas Cook Group, firma wysyłkowej sprzedaży wyspecjalizowanej Primondo-Specialty Group ze swymi spółkami-córkami i udziałami oraz kanał telesprzedaży HSE24 - głosi komunikat koncernu.

Wcześniejsze starania Arcandora o ponad miliard euro pomocy publicznej w formie pożyczek i gwarancji kredytowych okazały się bezowocne.

Jak oświadczyła kanclerz Angela Merkel, rząd Niemiec chce pomóc pracownikom Arcandora i federalny minister gospodarki Karl-Theodor zu Guttenberg spotka się wkrótce z ich przedstawicielami. Jak zaznaczyła, wniosek o upadłość daje szanse na utrzymanie zatrudnienia dzięki prowadzącemu już negocjacje w sprawie przejęcia Karstadta koncernowi handlowemu Metro.

Karstadt zatrudnia obecnie około 30 tys. ludzi.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: EPA