Bankructwo Lehman Brothers?

Najnowsze

TVN CNBC BIZNESIle jeszcze banków trzyma "trupy w szafie"?

"Krwawa niedziela" na rynku bankowym w USA. Dramatyczna przecena cen akcji banku Lehman Brothers w zeszłym tygodniu okazała się zapowiedzią bankructwa.

Teraz Lehman Brothers złożył wniosek o postępowanie upadłościowe. To skutek zmiany planów zakupowych Bank of America, który miał kupić akcje LB, a zdecydował się na jego innego konkurenta, także przezywającego trudności.

- To jest dla mnie szok. Po deklaracjach Bank of America byłem przekonany, że do tej transakcji dojdzie. A Bank of America został przymuszony przez FED [System Rezerwy Federalnej - red.] do zakupu dużo większego gracza - Merrill Lynch. Zmienia się kształt rynku finansowego na naszych oczach - mówi Maciej Kosowski, analityk Wealth Solutions.

Trup w szafie

- W bankach tkwią nieprzewidywalne straty. Te "trupy w szafie". Kupowanie tych banków jest kupowaniem w ciemno, i tylko FED jest w stanie zmusić do tego - podkreślił Kosowski.

Po ujawnieniu informacji o zakupie przez Bank of America (BoA) trzeciego co do wielkości amerykańskiego banku inwestycyjnego Merrill Lynch (za 43,5 mld USD), Lehman Brothers zapowiedział, że ogłosi bankructwo.

Tymczasem jeszcze w niedzielę rano BoA wymieniano jako jednego z najbardziej prawdopodobnych nabywców Lehman Brothers. Zarząd tej instytucji zadecydował jednak, że przejęcie Merrill Lyncha byłoby rozsądniejszym posunięciem - poinformował dziennik "Wall Street Journal", powołując się na osoby wtajemniczone w rozmowy.

LB wnioskuje o upadłość wg. procedury "Chapter 11", która umożliwia restrukturyzację spółki przeżywającej problemy finansowe. Procedura może uratować przedsiębiorstwo prze całkowitym upadkiem i wyprzedażą aktywów.

Wielka fuzja

BoA, mający swą siedzibę w Charlotte w Karolinie Północnej jest największym amerykańskim bankiem pod względem wartości depozytów, natomiast Merrill Lynch jest największym domem maklerskim na świecie. W wyniku fuzji tych instytucji powstanie podmiot konkurencyjny wobec Citigroup, banku dominującego w USA pod względem wartości aktywów.

Źródło: TVN CNBC, PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN CNBC BIZNES