Najnowsze

Bankowy gigant pomoże Polsce w sporze z Eureko

Najnowsze

BusinessWeek.comMSP prosi o doradzanie w sprawie PZU Lehman Brothers

Lehman Brothers, jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie, będzie doradzał ministrowi skarbu w sporze z Eureko w sprawie prywatyzacji PZU - poinformował resort w komunikacie.

Ministerstwo Skarbu Państwa ma do rozwiązania wieloletni konflikt z Eureko, dotyczący dalszej realizacji umowy prywatyzacyjnej PZU, m.in. w kwestii giełdowego debiutu i kupna kolejnego pakietu 21 proc. akcji polskiego ubezpieczyciela przez holenderski koncern.

15 lutego br. MSP zawarło porozumienie z Eureko w sprawie ugody z PZU. Do końca czerwca br. ugoda ma zostać wynegocjowana i przyjęta przez polski rząd i władze Eureko, a na początku lipca br. ma być skierowana do zatwierdzenia przez polski sąd. Resort zakłada, że przewidywany termin zawarcia ugody to wrzesień-październik br.

Spór z ubiegłego tysiąclecia

Konflikt w sprawie PZU zaczął się niedługo po sprzedaży 30-proc. pakietu akcji PZU w listopadzie 1999 r. (wówczas na rzecz BIG Banku Gdańskiego i Eureko), gdy polski rząd zdecydował, że utrzyma kontrolę nad PZU.

Postępowanie polskiego rządu Eureko zaskarżyło do Trybunału Arbitrażowego w Londynie. W sierpniu 2005 r. Trybunał uznał, że Polska naruszyła polsko-holenderską umowę o wzajemnej ochronie inwestycji. Następną częścią arbitrażu jest kwestia odszkodowania dla Eureko, które domaga się 35,6 mld zł oraz odsetek. Łączna kwota może więc przekroczyć 40 mld zł.

Do Skarbu Państwa należy 55,09 proc. akcji PZU, a do Eureko - 33 proc. minus jedna akcja. Pozostali akcjonariusze mają 12,8 proc. akcji PZU.

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: BusinessWeek.com