Bankomatowi złodzieje ukradli pół miliarda euro

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huJak wypłacasz, to ostrożnie

Prawie 500 milionów euro ukradli w Unii Europejskiej w 2008 roku bankomatowi złodzieje - wynika z raportu Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Sieci i Informacji (ang. ENISA). W porównaniu z 2007 rokiem liczba ataków na bankomaty wzrosła aż o 149 proc.

- Tak dużego wzrostu w atakach na bankomaty nie notowano już od bardzo dawna - zwracają uwagę autorzy raportu. Dlatego apelują do użytkowników wolnostojących terminali z gotówką o szczególną ostrożność, która pomoże zapobiec wielu stratom.

Tym bardziej, że - jak podkreślają - metody używane przez bankomatowych złodziei cały czas pozostają takie same i koncentrują się głównie na kradzieży kart bankomatowych i zdobywaniu do nich kodów PIN, głównie za sprawą nieuwagi i beztroski właścicieli. Tylko wytrawni złodzieje próbują natomiast hakować strony banków, czy konta mailowe, na których zapisane są dane do konta bankowego.

Dlatego ENISA radzi, żeby wypłacając gotówkę z bankomatu korzystać w miarę możliwości z terminali dobrze widocznych, najlepiej w bankach lub ich pobliżu. Zalecają też, żeby dokładnie zakrywać klawiaturę, gdzie wprowadza się kod PIN oraz wstrzymać się z wypłatą, jeśli w pobliżu bankomatu znajduje się ktoś wyglądający podjerzanie.

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu