Bankom wciąż mało publicznych pieniędzy

Najnowsze

Aktualizacja:
sxc.huBanki znów potrzebują pomocy

Nękane kryzysem banki znowu liczą na pomoc państwa - pisze agencja AFP. Kolejne działania ratunkowe ze strony rządów dla zagrożonych banków planowane są między innymi we Francji, Wielkiej Brytanii i USA.

Brytyjski Royal Bank of Scotland (RBS) i Lloyds Banking Group (LBS) mają w czwartek ogłosić oficjalnie szczegóły przygotowywanego przy poparciu Londynu planu restrukturyzacji i wyniki finansowe. RBS już otrzymał 20 mld funtów w ramach rządowego planu rekapitalizacji sektora bankowego. Obecnie udział skarbu państwa w RBS wzrósł do ok. 70 procent. Z kolei w LBS, powstałej w 2009 roku nowej grupie bankowej, państwo ma 43 proc. akcji, ale inwestorzy obawiają się, że dalsza pomoc kapitałowa okaże się niezbędna.

We Francji - jak podały w poniedziałek tamtejsze media - państwo wniesie od 2,5 do 5 mld euro w formie pożyczek do nowej instytucji, która ma powstać po fuzji banków Caisse d'Epargne i Banque Populaire. W ten sposób powstanie drugi co do wielkości bank we Francji. Ma nim kierować jeden z najbliższych współpracowników prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego, Francois Perol. Oba banki otrzymały już od państwa w ubiegłym roku pomoc w formie pożyczek 2 mld euro.

W Niemczech z kolei - jak podały media - powstał plan utworzenia "banku na rzecz gospodarki", który zająłby się pomocą dla wielkich firm. Jednak rząd w Berlinie zaprzeczył, by miał takie intencje.

Austria zaczyna pomagać

Austriacki Raiffeisen Zentralbank - właściciel Raiffeisen International, banku obecnego też na polskim rynku - dostanie zastrzyk finansowy od rządu w Wiedniu. Jak powiedział prezes banku, państwo wesprze firmę sumą 1,075-mld euro - a rozmowy w tej sprawie skończą się w ciągu miesiąca.

Raiffeisen uzyskał już zgodę udziałowców na przyjęcie do 2 miliardów euro pomocy państwa. Jak powiedział prezes banku, Raiffeisen będzie gotów - w razie potrzeby - zapewnić dodatkowe finansowanie swoim oddziałom na rynkach wschodzących. Raiffeisen to drugi co do wielkości pożyczkodawca w Europie środkowo-wschodniej, grupa ma oddziały między innymi w Polsce, Rosji, na Ukrainie i w Rumunii. To między innymi o tym banku pisała agencja Moody's w swoim raporcie na temat zachodnich instytucji finansowych, które mogą zostać pogrążone przez sytuację w Europie środkowej i wschodniej.

Za oceanem też chcą

W Stanach Zjednoczonych państwo może zaangażować się w wyciąganie z kłopotów finansowych Citigroup. W niedzielę "Wall Street Journal" podał, że bank prowadzi rozmowy z przedstawicielami federalnymi, których skutkiem może być zwiększenie udziału amerykańskiego rządu do 40 proc. Na Wall Street mówi się zaś, że państwo może przejąć także pogrążony w kłopotach Bank of America Corp.

AFP pisze, że perspektywy udzielenia przez rządy dodatkowej pomocy bankom podnoszą na duchu giełdy w Europie. W poniedziałek rano główne indeksy giełd w Londynie, Paryżu i Frankfurcie rosły.

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu